Damat Albayrak’ın arkadaşı Cerrahpaşa’ya rektör atandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın arkadaşı Cerrahpaşa’ya rektör atandı. Birgün gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ne geçişin ardından önce “rektör olmak için profesör olma şartı aranmayacak” denildi, bir hafta sonra da bundan vazgeçilerek “üç yıllık profesörlük şartı” getirildi. Daha sonra geri adım atılan bu düzenlemeden önce bir yıllık Profesör olan  Nuri Aydın, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü’ne atandı. Atama koşulları değişti ancak Berat Albayrak’ın arkadaşı Aydın, rektörlük koltuğuna oturdu.

ATAMA KOŞULLARI DEĞİŞTİ AMA O KOLTUĞA OTURDU

15 Temmuz’da YÖK üyeliğine ve 6 rektörün atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, Resmi Gazete’de yayımlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Akın Levent, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Nuri Aydın, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Erol Özvar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Fatih Savaşan atandı.

CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN ATANMA HÜKMÜ GELMİŞTİ

16 Temmuz’da ise 9 Temmuz’da yayımlanan 703 sayılı KHK ile kaldırılan “rektörlerin profesör unvanına sahip olma şartı” yeniden getirildi. Rektörlerin en az üç yıl profesörlük yapanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanması hükmü geldi. Ancak bu arada 2017 yılında profesör olan Nuri Aydın, bir yıllık profesörlük ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü koltuğunun sahibi oldu. Hükümetin “Git-gel”lerinden yararlanan Aydın’ın bu yöntemle atanmasında Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın yakın arkadaşı oluşunun etkisi bulunduğu iddia edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin