Avrupa Konseyi ve Almanya’dan Ankara’ya sürpriz ziyaret

Avrupa’da Türkiye’deki uygulamalara yönelik eleştirilerin arttığı bir dönemde Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland Ankara’ya sürpriz bir ziyaret düzenliyor.
Jagland’ın ziyaretinde, Türkiye’de son dönemdeki gelişmeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) Türkiye’den gelmeye başlayan 15 Temmuz sonrası şikayetlerin yer alacağı tahmin ediliyor.

AİHM’E BİR HAFTADA 850, TOPLAMDA 8 BİN ŞİKAYET
Sadece son birkaç hafta içerisinde AİHM’e Türkiye’den ulaşan şikayet sayısı 850’ye ulaştı. Bir AİHM Sözcüsü Afp ajansına açıklamasında, Türkiye’de olağanüstü halin yürürlüğe girmesinden bu yana bu tür şikayetlerin ‘ciddi ölçüde’ arttığını ifade etti.

Yeni şikayetlerin eklenmesiyle birlikte AİHM’e Türkiye’den ulaşan şikayet sayısı 8 bini geçti. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland şikayetlerin artması nedeniyle kaygılı olduğunu belirtmişti.
Jagland, Türk mercilerini, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne bağlı kalmaya çağırmıştı. Jagland, aksi takdirde AİHM’de Türkiye’nin yargılandığı dava sayısının artabileceği uyarısında bulunmuştu.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, “OHAL halinde bile Türklerin AİHM’e başvurma hakkı bulunuyor” demişti. Jagland, Avrupa Konseyi’nin Türk yetkililer ile bu sorunların ne şekilde aşılabileceğini görüşmek üzere irtibat halinde olduğuna dikkat çekmişti.

OHAL GEREKÇESİYLE, TÜRKİYE SÖZLEŞMEYİ ASKIYA ALDI
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Konseyi’ne bağlı bir kurum. Avrupa Konseyi’nin üyesi olan Türkiye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne de taraf ülkeler arasında. Ancak Türk hükümeti OHAL döneminde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin askıya alındığını duyurmuştu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fransa gibi Türkiye’nin de “15. maddeden kaynaklanan haklarını kullanacağını” ifade etmişti. 15’inci madde olağanüstü hallerde anlaşmanın askıya alınabileceğini öngörüyor.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, muhalefet partilerinin liderleri ve Anayasa Mahkemesi Başkanı ile görüşmesi bekleniyor.

frank-walter-steinmeier_

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI STEİNMEİER: TÜRKİYE YOL AYRIMINDA
Öte yandan Alman Federal Meclisi’nin Türkiye konulu oturumunda hükümet adına konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-, Türkiye’yi eleştirmesine rağmen Türkiye ile diyaloğu devam ettirmek istediklerini ifade etti. Steinmeier, bu nedenle de önümüzdeki hafta Salı günü temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gideceğini açıkladı.

Türkiye’de darbe girişimi sonrasında çok sayıda kişinin tutuklandığını hatırlatan Steinmeier, bu kişilerin “gerçekten darbe girişimi veya terörizmle bağlantısı var mıydı” veya “Türk hükümetinin bu tutumunun hukuk devletinin asgari standartları ile bağdaşır mı” sorularını sormak, Alman Meclisi’nde ele almak ve gerekirse Türk hükümetiyle tartışmak zorunda olduklarını söyledi.

Steinmeier konuşmasında “Türkiye’nin bir yol ayrımında” olduğunu söyledi. Türkiye’nin ya Avrupa yolunda ilerleyeceğini ya da bu yoldan uzaklaşacağını ifade eden Steinmeier, “Türkiye’nin Avrupa ile bağlantıda olmasını istediklerini” vurguladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin