Avrupa dondu!

Sibirya’dan gelen soğuk hava dalgasına Avrupa’da hayatı dondurdu. Baltık Denizi’nden Akdeniz’e kadar uzanan kuşak üzerinde sıfırın altında ısı rekorları kırıldı.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki bine yakın su kanalının tamamı buz tuttu. 7 santimetre kalınlıktaki buz, kanalları piste çevirince Hollandalılar buz pateni yaptı, buz hokeyi maçları düzenledi. Almanya’nın en yüksek dağı Zugspitze’de ise gece ısısı sıfırın altında -30,5 santigrat dereceye kadar düştü. Alman Meteoroloji Enstitüsü, şimdiye kadar böyle bir ölçme yapmadıklarını açıkladı.

Polonya, Fransa ve İtalya’da da hava buz kesti. Sıcaklığın yer yer -20 dereceye kadar düştüğü Belçika ve İsviçre yılın en soğuk dönemini yaşadı. Polonya’da 18, Çekya’da 6, Litvanya’da 5, Fransa’da 4, Slovakya’da 4, İtalya, Sıbristan, Romanya ve Slovenya’da 2’şer kişi, İtalya’da ise 1 kişi dondurucu soğuk sebebiyle öldü. Soğuk hava dalgası sonucu bir haftada hayatını kaybedenlerin sayısı 48’i buldu.

İngiliz basınının ‘Doğunun Canavarı’ diye adlandırdığı soğuk hava dalgası, Avrupa’nın büyük kısmını kar altında bıraktı. Roma ile Korsika ve Capri adaları beyaza büründü. Hırvatistan’ın Delnice kasabasında kar kalınlığı 1 metre 82 santimetreye ulaştı. Ayda 1.5 milyon yolcunun seyahat ettiği Cenevre havalimanı, belirsiz bir süreliğine hava trafiğine kapatıldı. İskoçya’daki Glasgow havalimanında da çoğu uçuş iptal edildi. Kosova, Arnavutluk, İngiltere, İtalya ve Portekiz’in büyük bölümünde fırtına nedeniyle okullar tatil edildi. Hırvatistan’da demiryolları karla kaplı olduğundan tren seferleri yapılamadı. Romanya’da üç liman ile Bulgaristan’ın Varna havalimanı kapatıldı. Tek iyi haber şu; Sibirya soğuklarının hafta sonu itibariyle Avrupa’nın büyük bir kısmında etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Barınaklara gitmeyen evsizler gözaltına alındı

Havanın adeta buz kesmesi, geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalanlar için hayati tehlike oluşturuyor. Çok sayıdaki şehirlerde evsizler barınaklara yerleştirildi. Belçika’da barınakta yatmak istemeyen evsizler polis tarafından gözaltına alındı. Eksi 15 dereceleri gören Amsterdam ve diğer şehirlerde,  enerji şirketleri, evleri yeterince ısınmayan yaşlılar için elektrikli ısıtıcılar dağıttı.

Gaz kullanım rekoru

Üşüyen Avrupalılar kaloriferleri sonuna kadar açınca doğalgaz sevkiyatında rekor yaşandı. Rus doğalgaz şirketi Gazprom batıya yapılan doğalgaz sevkiyatında arka arkaya altı gün rekor kırıldığını duyurdu. Hollanda Gaz Şebekesi Gasunie yetkilileri, günlük 453 milyon metreküp gaz (4.4 TWh) nakledildiğini açıkladı. Bu enerji miktarı, Hollanda’nın on günlük elektrik tüketimine eşit.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin