AVM’lerdeki korkunç tehlike!

Korona virüs tedbirlerinin gevşetilmesi kapsamında AVM’ler kapılarını açtı. Ancak havalandırma sistemleri nedeniyle aynı anda yüzlerce insanın enfekte olma riski var. Sosyal medyada Habib Karataş isimli bir sosyal medya kullanıcısının konuyla ilgili yaptığı paylaşım kısa sürede binlerce kez paylaşıldı.

“Mesleğim gereği bu tür kapalı mekanların ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerini projelendirip uygulamasını yapmış bir kişi olarak söylüyorum.” diyen Karataş, ardından şu uyarılarda bulunuyor: “Kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığı için AVM lere kesinlikle girmeyin. Bu tür ortamların ısıtma-soğutma sistemleri havalandırma ile yapılır ve bu sistemler enerji tasarrufu için hiç bir zaman %100 taze hava ile çalıştırılmazlar.

Ortam havasının önemli bir kısmı ısıtılarak ( veya soğutularak) yeniden mekana üflenir. Mekanda bir tane bile CVT 19 lu hasta varsa; virüs tüm havalandırma sistemi ile ortama dağıtılır. Sosyal mesafeyi korusanız bile, kullanacağınız maske hepa filtre degildir ve sizi korumaz.

Bu nedenle sosyal sorumluluğum gereği sizlere ; CVT 19 tehlikesi tamamen geçene kadar AVM ler gibi kalabalık kapalı mekanlardan uzak durmanızı öneririm.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin