Attıkları imzanın mürekkebi kurumadan kovuldular

HABER-İNCELEME | HASAN CÜCÜK

Futbol yaz tatili molasını verirken, transfer süreci başlamış oldu. Takımlar yeni sezona daha güçlü bir kadro ile girmek için kolları sıvadı. Oyuncu transferi kadar takımların odaklandığı bir başka konu ise yeni teknik direktörler. Sezonun bitimiyle hocalarıyla yollarını ayıran kulüpler, işe teknik adam bulma ile başladı. Bu takımlardan biri de Kasımpaşa. Ancak Kasımpaşa öyle bir gelişmeye imza attı ki; uzun yıllar unutulmayacak.

Sezona Kemal Özdeş yönetiminde başlayan Kasımpaşa ilk haftalardaki peş peşe galibiyetlerden sonra gelen puan kayıpları sonrası hocasının görevine son verdi. Koltuğun yeni sahibi Mustafa Denizli oldu. Tecrübeli hoca beklentilerin altında kaldı. Sezonun bitimine bir hafta kala görevi bırakarak, köşesine çekildi. Yeni sezonda takımın başında olacak isim için harekete geçen Kasımpaşa, İbrahim Üzülmez’de karar kıldı.

Gençlerbirliği’ni yeniden Süper Lig’e çıkaran Üzülmez, görevini bıraktığı için boştaydı. Kasımpaşa, kameralar önünde sözleşme imzalandıktan sadece 4 saat 36 dakika sonra Üzülmez’le yolların ayrıldığı açıkladı. Kasımpaşa Kulübü, “Sayın İbrahim Üzülmez ile bugün sözleşme müzakereleri sırasında fikir ayrılıkları yaşanmış ve taraflar sözleşme imzalamaktan karşılıklı olarak vazgeçmişlerdir” ifadelerini kullandı. İbrahim Üzülmez’e, rüzgar gibi geçen bir 4,5 saatlik ‘Kasımpaşa Teknik Direktörü’ ünvanı kaldı.

TEK ÖRNEK DEĞİL

Şaka gibi ama şaka olmayan Üzülmez benzeri örnekleri Türk futbolunda görmek mümkün. Başrolde ise Gençlerbirliği’nin efsane başkanı İlhan Cavcav var. 29 yıl başkanlık yapan İlhan Cavcav onlarca teknik adam ve yüzlerce futbolcu ile basının karşısına geçip sözleşmelere imza attırdı. Cavcav özellikle başkanlığının son döneminde sıradışı teknik adam kovmalarıyla gündeme geldi. Cavcav, 2014-15 sezonunda takımın başında olması için 29 Mayıs’ta Kemal Özdeş ile sözleme imzaladı. Kemal Özdeş, takımı yeni sezona hazırlarken, transfer konularında Başkan İlhan Cavcav ile yaşadığı sıkıntılar nedeniyle hiçbir maça çıkamadan 42 gün sonra gönderildi.

2015 – 16 sezonunu devre arasında İlhan Cavcav dünya futbol tarihine geçen bir teknik adam göndermeye daha imza attı. Fuat Çapa ile anlaşan İlhan Cavcav 2 saat sonra Çapa’yı kovdu. Genç teknik adam ile her konuda anlaşan Cavcav, yeni hocanın tesislerde işe başlamasının ardından kararından vazgeçti. İlhan Cavcav, Fuat Çapa’nın ardından Türk futbolunun renkli simalarından tecrübeli teknik adam Yılmaz Vural’la anlaştı. Vural’ı ise takımın başında bir maça çıktıktan sonra kovdu. Vural’ın Gençlerbirliği’ndeki görevi sadece 6 gün sürdü.

İlhan Cavcav’ın attığı imzanın mürekkebi kurumadan gönderdiği teknik adamlardan biri de İskoç Stuart Baxter oldu. Haziran 2015’te Gençlerbirliği ile sözleşme imzalayan İskoç hocanın, Türkiye sürüveni sadece iki hafta sürdü. Ligde alınan iki mağlubiyet sonrası İlhan Cavcav, İskoç hocanın biletini kesip gönderdi. Kosovalı teknik adam Hüsnü Macuni de, İlhan Cavcav’ın takımla hiçbir maça çıkmadan kovduğu bir başka teknik direktör oldu.

SADECE TÜRKİYE DEĞİL

İngiltere 3.Lig takımlarından Torquay United da teknik adam kovma rekortmenlerinden… 2007’de Leroy Rosenior ile anlaşıp sözleşme imzalayan kulüp, sadece 10 dakika sonra yeni hocasının görevine son verdi.

2004’de Jose Mourinho’nun Chelsea’ya gitmesiyle teknik adam arayışına giren FC Porto’nun karar kıldığı isim İtalyan Luigi Del Neri oldu. İtalyan hocayla 3 yıllık sözleşme imzalandı. Ancak İtalyan hoca hiçbir resmi maça çıkmadan gönderildi. Teknik adamın İtalya seyahatinden geç gelmesi nedeniyle FC Porto başkanı tarafından görevden alındığı açıklanmıştı.

Real Madrid’in efsane futbolcularından olan Jose Antonio Camacho, aynı başarıyı iki kez denediği teknik direktörlük kariyerinde tekrarlayamadı. İlk olarak 1998’de göreve gelen Camacho, başkan Lorenzo Sanz ile yaşadığı fikir ayrılığı nedeniyle 23 gün sonra görevinden ayrılmıştı. 2004’te bir kez daha Real Madrid’in başına geçen İspanyol çalıştırıcı bu kez de sadece 115 gün görev yapabilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin