‘Ateş ve Öfke’ yok satıyor bugünlerde!

YORUM | ADEM YAVUZ ARSLAN, Washington

Amerika, uzun Noel Tatili’nden hızlı döndü. Ülkenin doğu yakası tarihi soğukları yaşasa da Washington fazlasıyla hararetli.

Özellikle de Beyaz Saray.

Başkan Trump’ı fazlasıyla geren, Amerika’nın gündemini ateşleyen olay ise gazeteci Michael Wolff’un 5 Ocak’ta çıkan, “Ateş ve Öfke: Trump’lı Beyaz Saray’ın İçyüzü” isimli kitabı.

Kitap daha çıkmadan tartışmaların odağına yerleşti çünkü Başkan Trump kitabı sansürletmeye kalktı.

İfade özgürlüğünün adeta kutsandığı bu ülkede başkan da olsanız böyle bir sansür girişiminde başarılı olma şansınız yoktu.

Nitekim Trump kitabın basımını durduramadığı gibi tersine daha da popüler olmasını sağladı.

‘Ateş ve Öfke’ (Fire and Fury) bugünlerde yok satıyor. Gazeteler ve televizyonlar kitaptan haberlerle dolu.

Kitabın ne kadar ‘referans olacağı’ tartışmalı fakat içeriği medyanın çok hoşuna gitti. Özellikle de ‘Trump’ın aile fertleriyle ilişkileri’ ve ‘televizyon karşısında McDonald’s yiyerek geçirdiği saatler’ gibi ayrıntılar.

Gazeteci Wolff’un Trump’ın kendisi ve yakın ekibinden yaklaşık 200 kişiyle röportaj yaparak hazırladığı kitap ile ilgili öne çıkan iki yorum var.

Ağırlıklı olarak Cumhuriyetçilerin başını çektiği ‘ihtiyatlı’ gruba göre kitap ‘başkent dedikoduları’ ile dolu.

Trump muhalifleri ise kitabı ‘sonun başlangıcı’ olarak görüyor.

Bu kesimde yer alanların temel tezi şu: “Trump, Amerikan başkanlığını yürütecek mental kapasiteye sahip değil.”

KİMSE ‘TRUMP BÖYLE ŞEYLER YAPMAZ’ DİYEMİYOR

Onlara göre Trump’ın azli gerekiyor ve kitapta yer alan ‘içeriden bilgiler’ bu tezi destekliyor.

Aslında Trump muhaliflerinin elindeki ‘en büyük koz’ da Trump’ın şu ana kadarki icraatları. Kitabı okuyanlar ‘Trump böyle şeyler yapmaz’ diyemiyor.

Açıkçası kitabın ‘başkent dedikodularının’ ötesine geçtiğini düşünenlerdenim.

Özellikle de Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesine dair özel savcı Robert Mueller’in önümüzdeki birkaç hafta içinde Başkan Trump’ı sorgulayacağının da ortaya çıktığı şu günlerde.

Kitap, Trump ve yakın halkasının Rusya ile ilişkilerine dair ilginç bilgiler de içeriyor. Ancak Trump’ın ‘mental kapasitesinin yetersizliği’ tartışması hayli ilginç bir hal aldı.

Bu tartışma şu açıdan önemli: ABD anayasasının 25. Maddesi’ne göre (25th Amendment) başkan sağlık sorunları sebebiyle görevini yürütemeyecek hale gelirse başkan yardımcısı ve kabineden 8 bakanın ortak imzasıyla görevden alınabiliyor.

Bu madde şu ana kadar işletilmedi fakat ‘hiç işletilmeyeceği’ anlamına da gelmiyor. Özetle Trump’lı Amerika macera dolu ve daha konuşup yazacak çok şey çıkacak gibi görünüyor.

***

Ben bu aşamada Washington’a bir virgül koyup Ankara’ya gitmek istiyorum.

Çünkü bir süredir devam eden ve 2019 seçimlerine doğru daha da alevlenecek bir tartışmaya dair ilginç bir anekdot aktaracağım.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin