Atatürk Havalimanı’na veda… Son uçak Singapur’a uçtu

İstanbul Atatürk Havalimanı’na veda edildi. 107 yıl önce askeri havalimanı olarak kurulan ve 86 yıldır sivil havacılığın hizmetinde olan Atatürk Havalimanı’ndan veda uçuşu gerçekleşti.

Atatürk Havalimanı, İstanbul Havalimanı’na taşınırken, 86 yıllık Atatürk Havalimanı’ndan son uçuş saat 02:40’ta Singapur’a yapıldı. ‘TC-JJY’ kuyruk tescilli THY uçağı 319 yolcusuyla hareket etti. Son uçuşun yolcuları, tarihe tanıklık etmenin hem mutluluğunu hem de hüznünü yaşadı.

Atatürk Havalimanı’ndan kalkan son yolcu uçağını uğurlayan Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, dönüşün İstanbul Havalimanı’na olacağını söyledi. Kuleden kalkış anonsunu da yapan Turan, “Türk Havayolları 54, pist 35 sağ, rüzgar 10 dereceden 12 natt, kalkış serbest.” ifadelerini kulandı.

Yolculara, son uçuş anısına hatıra bilet

Uçuş öncesi düzenlenen törende THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da yolculara biniş kartlarını verdi. Aycı, eşiyle birlikte son uçuşun anısına hazırlanan hatıra biletlerini hediye etti.

Bazı yolcular Atatürk Havalimanı’nın kapanacak olması sebebiyle terminalde fotoğraf çekerken bazı yolcular ise kontuardaki anı defterini imzaladı. Terminalde yapılan son anonslar duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu, bazı çalışanların gözyaşı döktüğü görüldü

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na ‘Büyük Göç’ olarak adlandırılan, 45 saatlik tarihi taşınma işlemi ise sürüyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin