Ataması yapılmayan Kevser öğretmen, canına kıydı

Ataması yapılmayan Kevser Abdulkadiroğlu'nun bunalıma girerek intihar ettiği belirtiliyor.

Kastamonu’nun Merkez Hisarardı mahallesinde, ataması yapılmayan 21 yaşındaki matematik öğretmeni Kevser Abdülkadiroğlu’nun, arefe günü kendini asarak intihar ettiği öğrenildi. Dersimli öğretmen Ersin Turhan da geçtiğimiz aylarda, yıllardır beklediği atama bir türlü yapılamadığı için canına kıymıştı. DİSK’in araştırmasına göre sadece 2017’de ataması yapılmayan 52 öğretmen bunalıma girerek intihar etti.

Bir atanamayan öğretmen intiharı haberi de Kastamonu’dan geldi. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Matematik Öğretmenliği bölümü mezunu olan 21 yaşındaki Abdülkadiroğlu’nun ataması yapılamadığı için intihar ettiği öğrenildi. CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, genç öğretmenin ölümüne ilişkin yaptığı paylaşımda, “Yok başka cehennem yaşıyoruz işte! Kevser ataması yapılmayan öğretmen kardeşimizdi. Küçükken heyecanından uyuyamadığı arife gecesinde intihar ederek yaşamına son verdi. Bu intiharın sorumlusu Kevser gibi yüzlerce kardeşimizin hayallerini ellerinden alanlardır. Unutmayacağız!” ifadelerini kullandı.

GENÇ İŞSİZLER ORDUSU: ÖĞRETMENLER

Türkiye genelindeki 92 eğitim fakültesinde her yıl toplam 70 bin öğretmen adayının mezun oluyor. Ancak resmi rakamlara göre KPSS’ye giren 100 öğretmenden sadece 17’sinin ataması yapılabiliyor. Bugün için üniversitelerde öğretmen olmak için okuyanların sayısı 650 binden fazla. Uzmanlar, önümüzdeki 5 yıl içinde atama bekleyen öğretmenlerin sayısının 1 milyonu bulacağını öngörüyor. Bütün bunlar, atanamayan öğretmen sorununun önü alınamayacak bir şekilde büyüdüğünü gösteriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin