AKP’nin Mısır’a iade ettiği Hüseyin, akıl sağlığını yitirdi

AKP yönetimi tarafından hakkında idam cezası olmasına rağmen Sisi yönetimine elleri kelepçeli olarak teslim edilen Hüseyin'in, ağır işkence nedeniyle akıl sağlığını kaybettiği öğrenildi.

Mısır’da idama mahkum edilen ve sığındığı Türkiye’de AKP iktidarı tarafından ülkesine iade edilen Muhammed Abdülhafiz’in işkence nedeniyle akıl sağlığını yitirdiği iddia edildi. Eşi Walaa El Gazali, “En çok onun unutulmasından korkuyorum.” dedi.

Müslüman Kardeşler üyesi Muhammed Abdülhafiz Hüseyin’i hatırlarsınız. 16 Ocak’ta sığınma başvurusunda bulunmak için Somali’den Türkiye’ye gelmiş; ancak ölüm cezasına mahkum edildiği Mısır’a elleri arkadan kelepçeli olarak geri gönderilmişti. Uçaktaki görüntüsünün sosyal medyada yayılması üzerine iktidara olan tepki artmış, AKP yönetimi ise faturayı 8 polise kesmişti.

Türkiye’nin iade ettiği Hüseyin’den gelen son haberler hiç de iyi değil… Zira iddiaya göre Hüseyin, gördüğü ağır işkenceler nedeniyle akıl sağlığını yitirmiş durulda. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Basın Koordinatörü Beril Eski, Hüseyin’in Türkiye’ye yerleşen eşiyle görüştü. Karar’da yayınlanan haberde İstanbul’da yaşayan Walaa El Gazali, hala eşinin havalimanında el konulan eşyalarını almak için uğraşıyor.

NEREDE OLDUĞU BİLİNMİYOR

Havaalanında gözaltına alındıktan sonra Kahire’ye gönderilen Hüseyin, şu anda kimsenin bilmediği bir cezaevinde tutuluyor. El Gazali, eşi geri gönderilmeden önce Atatürk Havalimanı’nda tutulurken telefondan yazıştıklarını, Hüseyin’in sığınma başvurusunun kabul edileceği konusunda çok rahat olduğunu ancak bir anda telefonunun ulaşılamaz olduğunu anlattı.

9 KİŞİNİN İDAMI İNFAZ EDİLDİ

Uluslararası Af Örgütü Mısır Araştırmacısı Hüseyin Baoumi de, Abdülhafız’ın adil koşullarda yargılanmadığına dair ciddi endişeler taşıdıklarını belirtti. Hişam Bereket adlı bir savcıya yönelik bombalı saldırıdan suçlu bulunan Abdülhafız, Mısır’a geri gönderilmeden önce mahkeme tarafından gıyaben ölüm cezasına mahkum edilmişti. Abdülhafız her ne kadar baştan yargılansa da, adil yargılanmayacağına dair bir kanı hakim. 2015’te Hişam Bereket’e yönelik saldırı sırasında Abdülhafız’ın Mısır dışında olduğuna dair deliller var ancak buna rağmen saldırıdan sorumlu tutuluyor. Bereket davasında adil yargılanma hakkı ciddi şekilde ihlal edildiği halde bugüne kadar 9 sanığın ölüm cezası infaz edildi.

OLMADIK YERDE GÜLÜYOR

Baoumi’nin ve eşi El Gazali’nin aktardığına göre, Abdülhafız, Ocak ayında Mısır’a geri gönderildikten sonra ilk olarak 3 Mart’taki duruşmada görüldü. Duruşmaya kadar geçen süre zarfında hiçbir avukatı veya aile üyesiyle görüştürülmedi. Avukatlarıysa, duruşmada Abdülhafız’ın gözlerinin odaklanamadığını, olur olmadık yerlerde güldüğünü, hava soğuk olmasına rağmen yazlık kıyafetlerle duruşmaya çıktığnı ve akli dengesinin yerinde olmadığını bildirdi. Avukatların tanıklıkları, Abdülhafız’ın ağır işkenceye maruz kaldığına işaret ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin