At binenin, cirit oynayanın [FOTO GALERİ]

Geleneksel 6. Atlı Cirit Müsabakaları, Türkiye’nin en seçkin cirit takımlarını İstanbul’da buluşturdu. İstanbul’da Sultangazi Esentepe Mahallesi’nde yapılan müsabakalara, Erzurum, Sivas, Erzincan, Bayburt ve Uşak cirit takımları katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği müsabakalarda, Türkiye’nin en iyi cirit takımları yarışmış oldu.

ÇAVGAN, ORTA ASYA’DAN GELEN BİR GELENEK
Cirit, bir diğer adı ile çavgan; Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir Ata sporu. Anadolu’daki Türk boyları ve Orta Asya’daki devletlerin sporcuları bu Atlı oyunu Orta Asya dan günümüze taşıdı. 16. yüzyılda bir savaş oyunu olarak kabul edilmişti. 19. yüzyıldan itibaren Osmanlı’da sarayın büyük gösteri sporu ve oyunları arasında yer aldı. Cirit aynı zamanda tehlikeli bir oyun olması sebebi ile 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasaklanmıştı. Cumhuriyet döneminde ve özellikle son 20 senede festivallere renk katan oyun, profesyonel cirit takımlarıyla tekrar popüler bir gösteri oyunu olarak halkın beğenisini kazandı.

ATLI SAVAŞÇILARIN EĞİTİM OYUNU
Cirit, at üzerinde süngü ve mızrağın düşmana daha iyi savrulması amacıyla ortaya çıkmış bir oyun. Bu durumda cirit ağacının veya aletinin savaş gücünü geliştirmek için bir eğitim malzemesi olarak ortaya çıktı. Bu eğitim malzemesiyle at üzerinde alıştırmalar yapılmak suretiyle kurallı bir oyun şeklini aldı.

FOTOĞRAFLAR / OZAN KOSE / AFP

BÜYÜK GÖRMEK İÇİN RESİMLERE TIKLAYINIZ

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin