Askerî harekât kapsamında Şanlıurfa ve Mardin’e 94 sivil hekim gönderildi

Sağlık Bakanlığı 19 ilden 94 hekimi TSK hizmetine resen görevlendirdi. Hekimler 20 Ekim’e kadar sınır illeri Şanlıurfa ve Mardin’e görev yapacak. Fakat hekimlerin geçici görevlendirmelerinin daha uzun sürebileceği belirtiliyor. Görevlendirmenin Suriye’ye olası sınır ötesi hareket kapmasında olduğu ifade ediliyor.

TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, iki sınır iline görevlendirilen 94 hekimin çoğunun ‘genel cerrahi’ alanında uzman olan hekimler olduğunu söyledi. Adıyaman, “Çoğunluk olarak kalp damar cerrahı, plastik cerrahı ve genel cerrahi hekimleri gönderildi. Hekimlerin uzmanlık alanları bize daha askerî harekât ihtimalini düşündürüyor.”” ifadesini kullandı.

Öte yandan söz konusu görevlendirmelerin Suriye’den olası bir göç dalgasına hazırlık olarak planlandığı da yapılan değerlendirmeler arasında yer alıyor.

BBC’nin aktardığına göre, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ilgili kurumlara gönderdiği yazıda, ” “Şanlıurfa/Mardin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı sağlık tesisleri emrine, Türk Silahlı Kuvvetleri Tarafından Suriye bölgesine yapılması planlanan organizasyona destek vermek amacıyla resen görevlendirilen personelin 20/09/2019- 20/10/2019 tarihleri arasında görevlendirme onayları ekte gönderilmektedir.” ifadeleri yer alıyor.

TTB: GATA’yı kapatmak hataydı, savaş ve çatışma ortamlarına’ sivil hekimlerin gönderilmesine itiraz ediyoruz 

TTB Başkanı Sinan Adıyaman ‘savaş ve çatışma ortamlarına’ sivil hekimlerin gönderilmesine itiraz ettiklerini belirtiyor: “15 Temmuz darbe girişiminden sonra Gülhane askeri tıp fakültesi kapatıldığında bunun doğru olmadığını ifade etmiştik. Çünkü bu fakültede eğitim alanlar hem hekimlik hem de askerlik eğitimi alıyorlar. Dolayısıyla savaş ve çatışma bölgelerinde bu hekimlerin görev yapması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin