Aşırı sıcaklar Avrupa’yı felç etti; Fransa’da iki nükleer reaktör durduruldu

Hafta başında beri devam eden ve bu yaz Avrupa kıtasında ikinci kez yaşanan sıcak hava dalgası hayatı felç etti. Bazı Avrupa ülkelerinde rekor düzeyde sıcaklık görülürken, bu durumu küresel ısınmaya bağlayan uzmanlar, iklim değişikliğinin ekonomik sonuçları konusunda uyarılarda bulunuyor.

Çarşamba günü Belçika, Almanya ve Hollanda’da şimdiye kadarki en yüksek sıcaklıklar kaydedildi. ABD merkezli kâr amacı gütmeyen bilim savunma kuruluşu Endişeli Bilim İnsanları Birliği, küresel ısınmanın kutuplarda buzulların erimesi, artan deniz seviyeleri, sel, fırtına, çölleşme ve kuraklık gibi sonuçlara yol açacağı, bunun da günlük yaşama ve ekonomiye yansımaları olacağı konusunda uyarıyor.

Bu bağlamda yol, köprü, demiryolu, havaalanı pistleri, enerji hatları ve barajlar gibi altyapı hizmetleriyle özel mülklere de zarar gelebileceğini bildirdi.

BBC’nin haberine göre, bir dizi Avrupa ülkesinde tren yolu ağlarına hasar vermemek için trenlerin hızı düşürüldü. Fransız Ulusal Demiryolları Şirketi SNCF, yolculara Perşembe günü olan seyahatlerini erteleme çağrısı yaptı.

Çarşamba günü Paris Doğu Garı’nda yüzlerce yolcu, elektrik transformatörlerindeki yangın nedeniyle gar trafiğinin durdurulması sonucu, bunaltıcı hava koşulları altında saatlerce trenlerde mahsur kaldı.

Bu durum, enerji nakil hattındaki sorun yaşanmasının ardından Brüksel, Londra ve Paris arasındaki trafiğin durdurulmasını takip etti. Enerji nakil hattındaki sorunun sıcak hava dalgasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı bilinmiyor, ancak Eurostar şirketi Perşembe günü aksamaların meydana gelebileceği konusunda uyardı.

Fransa’da iki nükleer reaktör durduruldu

Fransa’nın elektrik iletim sistemi işletici firması RTE Perşembe günü, nükleer enerji üretiminin 5,2 gigawatt (GW) ya da yüzde 8 oranında azaldığını açıkladı.

RTE’nin paylaştığı bilgilere göre, elektrik üretimi yerel saatle 10.40 itibarıyla altı reaktörde düşürüldü, iki reaktör ise durduruldu.

Aşırı hava sıcaklıkları nedeniyle reaktörleri soğutan nehir suyunun ısınması sonucu önlem alındığı belirtiliyor.

Fransız enerji şirketi EDF, ülkenin güneyindeki Golfech nükleer enerji santralindeki iki reaktörü, Garonne nehir suyunun sıcaklıklarının yükselmesi nedeniyle durdurulduğunu açıklamıştı.

Ülkenin 58 nükleer reaktörünü işleten EDF, Rhoen nehrindeki yüksek sıcaklık ve düşük debi nedeniyle Bugey, St-Alban ve Tricastin nükleer enerji santrallerinin 26 Temmuz gecesine kadar düşük seviyede çalıştırılabileceğini açıklamıştı.

Fransa’nın 58 nükleer reaktöründen üretilen enerji, ülke elektriğinin yüzde 75’ini karşılıyor.

Öte yandan bunlar olurken sıcak havalarda serinlemek isteyenlerin klima ve benzeri soğutucuları çalıştırması nedeniyle elektriğe olan talebin artması bekleniyor.

RTE’den bir sözcü, Fransa’nın talebi karşılamak için yeterli üretim kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Aşırı sıcaktan 4 bin tavuk telef oldu 140 bin tavuğu itfaiye serinleterek kurtardı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin