Ali Ayverdi’nin son mektubu: ‘Hey gidi günler!’ diyeceğiz; şimdi ise ‘bu da geçer yahu’ diyoruz

Tüm taleplere rağmen tahliye edilip tedavisi yapılmayan ve geçirdiği beyin tümörü ameliyatı sonrasında hayatını  tutuklu Ali Ayverdi’nin vefatından önce son mektubu ortaya çıktı.

Ayverdi, tahliye olan dostuna vefatından önce bir mektup yazdı. Arkadaşına bir gün buluşacaklarını ve bugünleri neşeyle yad edeceklerini anlattı. İki yıl önce tahliye olan cezaevi arkadaşına yazdığı mektup okuyanları duygulandırdı.

Ayverdi edebiyatçı bir arkadaşına yazdığı mektupta okuduğu kitaplar ile ilgili sohbet tadında bilgi veriyor.

“ZÜLFÜ LİVANELİ VE ELİF ŞAFAK OKUYORUM”

Ön yargıyı kırarak Zülfü Livaneli okuduğunu anlatan Ayverdi, yabancı kitapların yanı sıra Elif Şafak’ın eserlerini okuduğundan da bahsediyor.

Koğuşta tahliyelerle 22 kişi kaldıklarını anlatan Ayverdi mektubunda görüş, mektup ve telefon günleri derken hafta içinin hareketli geçtiğini sakin geçen hafta sonlarının ise sıkıcı olduğunu söylüyor.

VEFASIZ DOSTLARA ŞİİRLİ SİTEM

Cezaevine girdikten sonra arayıp sormayan vefasız dostları için yazdığı şiire de mektubunda yer veren Ayverdi mektubun sonunda ise tahliye sonrası planlarından bahsetmiş.

Arkadaşına bir gün buluştuğumuzda cezaevi günlerini yad ederek, “O gün hey gidi günler, ne tatlı günlermiş diyeceğiz.” diyen Ayverdi, “Şimdi ise bu da geçer yahu diyoruz.” satırları ile dostundan helallik istiyor.

İŞTE O MEKTUP

Ali Ayverdi, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında hakkında hiç bir delil olmamasına rağmen tutuklandı ve 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yaklaşık 1 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Bu esnada beyninde tümör olduğu tespit edildi.

Ayverdi’nin cezası istinafta onanınca kalan 3,5 aylık cezasını çekmek üzere tekrar cezaevine girdi. Hafıza kaybı ve psikolojik sorunlar yaşayan Ali Ayverdi’nin salıverilmesi için sosyal medyadan yakınları tarafından daha önce Adalet Bakanlığına çağrı yapılmıştı. Ayverdi’nin tekerlekli sandalye ile görüşe gidebildiğini duyuran yakınları, tedavisinin yapılabilmesi için Ayverdi’nin bir an önce serbest bırakılmasını istemişti.

Tedavisi için yapılan başvurular, “tahliyeden sonra tedavi olsun” denilerek reddedildi. Ancak cezasının bitimine 1 ay kala iyice ağırlaştı ve fenalaşınca apar topar götürüldüğü ameliyat sonrası hayatını kaybetti. 58 yaşında olan Ali Ayverdi, 2 çocuk babasıydı.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin