Aşılama stratejisi çöktü: 3. dalga felakete yol açabilir!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

AKP rejiminin salgınla mücadele ve aşılama stratejileri tamamen çöktü. Neredeyse 1 yıl boyunca gerçek verileri halktan gizleyen rejim, aşılama sürecini de eline yüzüne bulaştırdı. 14 Ocak’tan itibaren Sinovac şirketinin Corona virüsü aşısıyla 11 milyon 29 bin kişi ancak aşılanabildi. İkinci doz aşıyı yaptıranların sayısı ise 3 milyon 133 bin. Aşılama hızı yüzde 66 oranında düştü. Bu arada son 1,5 ayda günlük vaka sayıları yüzde 150 arttı. Günlük 6 binlere düşen vaka sayısı 15 bine tırmandı. Hastanelerdeki doluluk oranı da yükselmeye başladı. Uzmanlar, mutasyonun da etkisiyle üçüncü dalganın felakete neden olabileceğini söylüyor.

Türkiye’de koronavirüs kısıtlamaları tam mutasyonlu virüsün etkilerinin görülmeye ve vaka sayılarının artmaya başladığı günlerde gevşetildi. 1 Mart’ta pandemi önlemlerini hafifleterek, kademeli ve kontrollu normalleşme kararı alındı. Bu arada günlük vaka sayıları 6 binlerden 9 binlere tırmanmıştı. Uzmanlara göre salgının yayılım hızının arttığı bir dönemde önlemlerin gevşetilmesi felaketle sonuçlanabilirdi. Ancak iktidar uyarılara kulak tıkadı.

Gevşetilen kısıtlamaların etkileri henüz tam olarak görülmedi. Fakat günlük vaka sayıları da 13 Mart itibarıyla 15 bini aştı. Toplam vaka sayısı 2 milyon 866 bini geçti. Vefat sayısı ise 29 bin 500’e dayandı. Ağır hasta sayısı ise 1.350’ye çıktı. Çok değil, önümüzdeki 1 hafta içerisinde günlük vaka sayısının 20 bini bulması bekleniyor. Bu arada hastanelerdeki doluluk oranları da artıyor.

AŞILAMA STRATEJİSİ ÇÖKTÜ

Rejim, salgının başından bu yana süreci başarısız yönetti. Maske dağıtımı bile yapılamadı. Gerçek rakamlar neredeyse 1 yıl boyunca kamuoyundan gizlendi. Aynı başarısız yönetim aşı tedariki ve aşılama konusunda da sergileniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki aylardaki açıklamalarına göre Türkiye’ye Ocak ayının sonuna kadar 40 milyon doz aşının gelmiş olması gerekiyordu. Şu ana kadar gelen aşı miktarı ise 13 milyon doz!

AŞILAMA HIZI YÜZDE 65 DÜŞTÜ

Fahrettin Koca, aşı tedarikinde sorunları olmadığını söylüyor ancak rakamlar ortada. 14 Ocak’tan itibaren Sinovac şirketinin Corona virüsü aşısıyla 11 milyon 29 bin kişi ancak aşılanabildi. İkinci doz aşıyı yaptıranların sayısı ise 3 milyon 133 bin. Aşılama hızında ciddi bir düşüş var. Geçtiğimiz ay 448 binlere ulaşan günlük aşılama, 148 bine kadar geriledi. ABD’de günlük ortalama 3 milyon kişi aşılanıyor! Buna bağlı olarak ABD’de vaka sayıları da geriliyor. Bir ay önce günlük 96 bin olan vaka sayısı, 48 bine kadar düştü.

KOCA BİR YALAN!

Fahrettin Koca’nın çelişkili açıklamaları kafaları daha da karıştırıyor. 25 Şubat’ta, en geç Mayıs ayı sonuna kadar 105 milyon aşıya erişimin güvencede olduğunu, 105 milyon dozun 52,5 milyon kişinin aşılanması anlamına geldiğini kaydetti. “Haziran’a gelmeden bu sayıyı yakalamak istiyoruz.” dedi. 11 Mart’ta ise “Planladığımız şekilde nüfusumuzun 50 milyonluk kısmının aşısını sonbahardan önce yaparsak salgın üzerimizde ağır bir baskı olmaktan çıkacak.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE NORMALLEŞİYOR!

Salgın Avrupa’da da yayılıyor. 15 Şubat’ta günlük vaka sayıları 7 bine kada gerileyen İtalya’da bu rakam 26 bine ulaştı. Çizme yeniden kapanmaya gidiyor. Almanya’da Paskalya sonrası vakaların artacağı öngörülüyor. Fransa’da ise bir ay önce 15 binlerde olan günlük vaka sayısı 29 bini aştı. Brezilya’da da günlük vaka sayıları bir ayda 35 binlerden 80 binlere dayandı. Bu nedenle yeni kısıtlamalar tartışılmaya başlandı. Aşı tedariki konusunda ciddi bir sorun var. Bütün bu ülkelerin kısıtlamaların artırılmasını tartıştığı dönemde Türkiye ‘normalleşiyor’!

1 YORUM

  1. Sayıların gizlendiği doğru hükümetin süreç boyunca kararlar alırken bazı hataları oldu. Aşının çin dn temin esilmesi başlı başına bir sorun. Ama öyle yada böyle nüfusunun 8de birini aşıladı gençleri çıkarsak aşıya ihtiyacı olan vatandaşların 3 de 1 ini aşılamış oldu. Ayrıca virüs öldürücülüğünü yitirdi artık daha az öldürecek gibi. O yüzden bu eleştiri kanalını uzamanın anlamı yok.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin