Asıl soru şu: MB kaynakları güvende mi?

HABER-YORUM | KADİR BAYER

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, cuma günü gece yarısı cumhurbaşkanı tarafından görevinden alındı. Yerine atanan isim ise Erdoğan ve ekibine yakınlığıyla bilinen MB Başkan Yardımcısı Murat Uysal oldu.

Reuters’a konuşan bir kaynak, gece yarısı operasyonunda damat Berat Albayrak’ın etkisi olduğunu öne sürüyor. İhtiyat akçesi tartışmalarının yoğun olarak sürdüğü bugünlerde, bu tür iddialar ne kadar doğru bilmiyoruz. Ancak bundan sonrası için sorulması gereken asıl soru şu; Merkez Bankası kaynakları ne kadar güvende?

Murat Çetinkaya’nın yerine atanan Murat Uysal, meslek hayatına 1998 yılında bankacılık sektöründe başladı. 2007-2011 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankasında Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı olarak görev yaptı. Murat Çetinkaya nın referansıyla dönemin Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın tarafından Türkiye Halk Bankasında Hazine Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. 9 Haziran 2016 tarihinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na görevine getirildi.

SORGUSUZ-SUALSİZ BİAT!

Murat Uysal’ın babası eski Kabataş camii imamı. İmamlığı döneminde hem eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hem de Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazlarında sürekli ziyaret ettiği bir isim. Babasının ‘referansı’ da Uysal’ı AKP için potansiyel ‘güvenilir ve sorgusuz biat eden’ bir bankacı yapmaya yetti.

EVLENİRSEN TERFİ ALIRSIN!

Dönemin Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, ilerleyen yaşına rağmen bekar olan Uysal’a, evlenmesi durumunda genel müdür yardımcılığına terfi ettirmeyi vadetmişti. 17/25 Aralık büyük yolsuzluk soruşturması sonrası Süleyman Aslan’dan boşalan Halkbank Genel Müdürlük koltuğuna vekaleten atanmasında da Murat Çetintaya’nın etkisi olduğu kulislerde sıkça konuşuldu. Murat Çetinkaya, Nisan 2016’da MB’nın Genel Başkanlığı’na getirildi. Ve yaklaşık iki ay sonra da Murat Uysal, 9 Haziran 2016 tarihinde Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı.

YÜZDE 99 BİAT DA ÇETİNKAYA’YI KURTARAMADI!

Murat Çetinkaya’nın arası Hüseyin Aydın dışında, Hazine’nin başındaki damat Berat Albayrak’la da iyiydi aslında. Ancak Erdoğan ve Albayrak için önemli olan liyakattan daha çok, ‘ne kadar itaatkar’ olduğunuzdur. Murat Çetinkaya’nın yüzde 99’luk itaatkarlığı onu kurtarmaya yetmedi. Erdoğan ve Albayrak ‘tam biat’ istiyor. Murat Uysal, her ne kadar bugüne kadar geldiği makamları Çetinkaya’ya borçlu olsa da, Erdoğan ve ekibine yüzde 1 bile itaatsizlik yapmayacağından Merkez Bankası başkanlığına uygun görülmüş olabilir!

KAYNAKLAR GÜVENDE Mİ

Son günlerde TCMB’nin ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılması konusu gündemde. Tam bu günlerde bir gece yarısı operasyonuyla Murat Çetinkaya’nın görevden alınarak, yerine yardımcısının atanması kafaları daha da karıştırdı. Olan oldu artık; bundan sonra Merkez Bankası kaynaklarının güvenliği sorunu ülke gündemi olmalıdır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin