Aşı ‘ihtimallere’ kaldı

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

İktidarın aşı takvimi ile gerçek durum arasındaki uçurum her geçen gün büyüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, ocak ayının sonuna kadar 40 milyon doz aşının geleceğini söylemişti. Bugüne kadar gelen aşı miktarı (eğer doğruysa) 3 milyon doz! Arada 37 milyon doz fark var. Konu dün AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da soruldu. Erdoğan, “Büyük ihtimalle bu haftasonuna kadar gelebilir. Beklentimiz 10 milyon gelecek.” dedi. Kesin değil yani; büyük ihtimalle gelecek! Bu arada aynı Erdoğan, 15 Ocak’ta yaptığı açıklamada 25 milyon doz aşının geleceğini söylemişti. Bir haftada ne değişti de 25 milyonluk sipariş 10 milyona düştü, kimse bilmiyor. Zira rejim aşı konusunda da şeffaf değil.

Türk Tabipler Birliği’nin açıklamasına göre Türkiye’nin 6 ay içerisinde en az 120 milyon doz aşıya ihtiyacı var. Bakanlık da buna yakın rakamlar açıklıyor. Toplumsal bağışıklık için en azından 60 milyon kişinin aşılanması gerektiği belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 26 Kasım’da yaptığı açıklamada, “Aralık ayında asgari 10 milyon olmak üzere 20 milyon hedefliyoruz. Ocak ayında 20 milyonda sorun yok. Şubat’ta 10 milyon. 50 milyon doz için sözleşme imzalandı.” demişti. Koca’nın açıklamasına göre aşılamaya da 11 Aralık’ta sağlık çalışanlarından başlanacaktı.

Ancak öyle olmadı. Zira Çinli Sinovac firmasının CoronaVac aşısının 3. faz çalışması bile yapılmamıştı. Kobay olarak kullanılan ülkelerden biri de Türkiye’ydi. Ve aşılama ancak 3. faz çalışmalarının ardından 15 Ocak’ta başlayabildi.

Peki ne kadar aşı geldi? Bugüne kadar (eğer açıklanan rakamlar doğruysa) 3 milyon doz aşı geldi. Halbuki sadece Aralık ayında 20 milyon aşı gelmeliydi. Bakan Koca’nın açıklamasına göre ocak sonuna kadar 40 milyon doz aşı Türkiye’de olacaktı. Ancak olmadı. Daha kötüsü 50 milyon doz aşının ne zaman geleceği de belli değil.

BÜYÜK İHTİMALLE GELECEK(MİŞ)!

Konu dün AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruldu. Erdoğan, “Büyük ihtimalle bu haftasonuna kadar gelebilir. Beklentimiz 10 milyon gelecek.” dedi. Kesin değil yani; büyük ihtimalle gelecek! SinoVac özel bir firma ve Türkiye bu firmadan aşıları yaptığı anlaşmalarla temin ediyor. Ancak iktidar temsilcileri aşılar için ‘kesin tarih’ bile veremiyor.

Bu arada aynı Erdoğan, 15 Ocak’ta yaptığı açıklamada 25 milyon doz aşının geleceğini söylemişti. Rakam bir anda 25 milyondan 10 milyona düştü. Ne oldu da 15 milyonluk sipariş iptal edildi ya da temin edilemedi? Bu konuda bir açıklama yok. Zaten gazeteciler cesaret edip soru da soramıyor. Tek bildiğimiz aşının ‘büyük ihtimalle’ 24 Ocak Pazar akşamına kadar geleceğinin açıklandığı…  

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin