Artis’i görmeden dönmeyin!

MURAT KANİ – AMSTERDAM

Amsterdam’daki Artis Hayvanat Bahçesi, Avrupa turuna çıkanların Hollanda’da uğramadan geçtiği bir mekân… 1 Mayıs 1838 Gerardus Frederik Westerman tarafından temelleri atılan Hollanda’nın en eski hayvanat bahçesinde başlangıçta iskeletler, doldurulmuş hayvanlar, kabuklar, fosiller ve kayalar sergileniyordu. Artis, 1920 yılından itibaren maymun, geyik, papağan, bir Surinam yaban kedisi, Reindert ejderhalarına evsahipliği yaptı. Daha sonra çizgili sırtlan, Hint fili, bir boğa yılanı takviye edildi. Kısa bir süre sonra yüzüncü yıl kutlamaları ikinci dünya savaşı nedeni ile iflasın eşiğine gelen Artis Hayvanat Bahçesi’ne, 1945 yılı sonrasında akvaryum ve su hayvanları getirildi. 1965 yılından sonra daha kapsamlı ve geniş bir alanda Amsterdam’da hizmet vermeye başladı.

900 FARKLI HAYVAN TÜRÜ
2005 yılında, Artis modern yapısı ve çok çeşitli hayvanlar ile kapılarını yenilenmiş hali ile ziyaretçilerine kapılarını açtı. İçerisinde çöl develeri, cüce eşek, alpaka, maymun, papağan ve akvaryum ile hizmet vermeye başladı. Afrika türlerinden zürafalar, yarasalar, maymunlar, dev kaplumbağalar, deniz aslanları ile birlikte yaklaşık 900 hayvan türüne sahip. Artis’te aynı zamanda 200 farklı türden 800’den fazla ağaç bulunuyor. Bunlardan 74’ü anıtsal ağaçlar kategorisi adı altında Amsterdam belediyesinin koruması altında. Meşelerin bir kısmının yaşının 250’den fazla olduğu belirtiliyor.

BİR MİLYON ZİYARETÇİ
Artis’in doğal yaşamı aratmayacak şekilde dizayn edildiğini belirten Hayvanat Bahçesi Halkla İlişkiler Sorumlusu Jeanne van Linden, “Bir hayvanın bulunduğu yerde üremesi o hayvanın barınağa adapte ve mutlu olduğunu gösterir. Şu anda her türün hemen hemen yavruları var. Her hayvan yavrulamaya devam ediyor. Doğada hayvanlar sadece belli mevsimlerde yavru yapar. Ama şu anda hayvanat bahçesinde şartlar uygun olduğu için bütün yıla yayılmış olarak üremeye devam ediyorlar.” diyor.

GİRİŞ ÜCRETİ DEĞİŞİYOR
Artis Haynavat Bahçesi (İngilizce: Artis Zoo, Hollandaca: Natura Artis Magistra) 1 Nisan – 31 Ekim ile 1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebiliyor.  3–9 yaş arası için bilet 15.5 Euro, 10–64 yaş arası için ise bilet fiyat 18.95 Euro. 65 yaş üstü olanlara 17.5 Euro ödüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin