Arınç’ın ‘kodesli Erdoğan’ esprisi Şamil Tayyar’ı rahatsız etti!

Katıldığı programda “Tayyip Bey ile olan çalışmalarınızı konuşacağız” diyen sunucuya ‘Beni kodese mi tıkacaksınız?’’ diye espriyle cevap veren Bülent Arınç’a AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar, ‘‘Liderinize güvenmiyorsanız, konuşunca kodese tıkacağını düşünüyorsanız, o partide kalmazsanız.’’ dedi.

Eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu eski üyesi Bülent Arınç, Konya’nın yerel televizyonu Kanal 42’deki “Yaşayan Hafıza” programına konuk oldu. Programın başında konuşan sunucu Cihad Doğan’ın “Çok önemli isimleri konuşacağız. Recai Kutan’ı konuşacağız, rahmetlik Oğuzhan beyi konuşacağız, Sizin Tayyip Bey ile olan çalışmalarınızı, diyaloglarınızı konuşacağız ve şimdiki Türkiye’yi de konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Doğan’ın sözleri üzerine araya giren Arınç ise Erdoğan’la olan çalışmalarını konuşmak istemediğine dair esprili bir açıklama yaptı.

Arınç şunları söyledi: “Bence bu büyüklerimizi konuşalım, bu program böyle gitsin, günümüze gelme. Adam Rize’de bir suç işlemiş de İstanbul’a getiriyorlar. Rize misalini vermeyeyim de yanlış anlayanlar çıkabilir. Samsun diyelim isterseniz buna. Rize ve Trabzon’un dışında bir il olsun ki birileri huylanmasın. Anlat bakalım şu olayı diyor, karşısındaki adam. Çıktık diyor, bir fırtına, bir fırtına, bir fırtına… Sonra… E işte bir fırtına… Gel bakalım İstanbul’a doğru falan… O fırtınayı da atlattık, başka bir limana geldik, bir fırtına daha başladı, şu oldu, bu oldu. Artık İstanbul’a gelemeyince iki saat boyunca, yav sadede gel… Geleyim de beni kodese mi tıkacaksınız demiş adam…”

TAYYAR ESPRİYİ CİDDİYE ALDI

Arınç’ın kodes fıkrasına tepki gösteren AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, ‘‘Bir parti çatısı altındaysanız özgürlüğünüz disiplin kurallarıyla sınırlıdır. Parti disiplini içinde yapıcı eleştiri, meşrudur, demokratiktir. Kimi zaman sınırlar da zorlanabilir. Ama liderinize güvenmiyorsanız, konuşunca kodese tıkacağını düşünüyorsanız, o partide kalmazsanız. Yorumlardan, mesajlardan anlıyorum ki son twitim pek anlaşılmamış. Açalım o vakit. muhtereme diyorumki; ‘liderine güvenmiyorsan, konuşunca kodese tıkacağını düşünüyorsan AK Parti’de niye duruyorsun?’’’ ifadelerini kullandı.

Şamil Tayyar daha önce de KHK’lılara destek açıklaması yapan Bülent Arınç, hakkında soruşturma açılması için savcıları göreve çağırmıştı.

Bülent Arınç, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın hapiste tutulmasını eleştirdiği için Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etmiş, iktidar yanlılarının hedefi haline gelmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin