Arda Turan ve Okan Buruk hakkındaki ‘Cemaat’ soruşturmasına takipsizlik

Arda Turan ve Okan Buruk hakkındaki ‘Cemaat’ soruşturmasında takipsizlik kararı çıktı. ‘Cemaat’in futboldaki yapılanması’ iddiasıyla İstanbul Başsavcılığı tarafından gizli tanık iddiası doğrultusunda başlatılan soruşturmada Başakşehirli futbolcu Arda Turan ve Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Okan Buruk hakkında takipsizlik kararı çıktı. Kararda iddiaların soyut olduğu ifade edildi.

Gizli tanık ‘Zaman’ın suçlamaları kapsamında yapılan soruşturmanın da mükerrer olduğu olduğu ortaya çıktı.

Milliyet’te yer alan habere göre, İzmir başsavcılığına ifade veren ‘Zaman’ kod adlı gizli tanık bulunduğu iddiada Galatasaray futbol takımında bulunan bazı futbolcuların 1997-1998 yıllarında Fethullah Gülen tarafından verilen sohbetlere katıldığını söylemişti.

Gizli tanık, bu sohbetlere katılan futbolcuların ‘şakirt’ olduğunu iddia etmişti. Bu ifade doğrultusunda gizli tanığın iddiaları doğrultusunda geçen iki ünlü isim hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Turan’ın 1987 doğumlu olduğu kaydedilerek, gizli tanığın verdiği tarihlerde 10 -11 yaşlarında çocuk olduğu hatırlatıldı.

Kararda Turan’ın o tarihlerde Galatasaray A Takımı’nda bulunmadığı, gizli tanığın beyanında geçen diğer şahıslarla yaşı itibariyle bir arada bulunmasının mümkün olmadığı ifade edildi.

Buruk’a yönelik suçlamanın da soyut olduğu belirtilen kararda antrenör hakkında aynı suçtan 2017 yılında yapılan başka bir soruşturmada da ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ dair karar verildiği bildirildi. Gizli tanık ‘Zaman’ın suçlamaları kapsamında yapılan soruşturmanın da mükerrer olduğu ifade edildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin