Aptallık etmedi

YORUM | LEVENT KENEZ

Kağıt üzerindeki anlaşmalarda herkesin kendisinin kazandığını iddia edeceği maddeler olur ki zaten imzalanabilsin. ABD’liler büyük bir iş başardıklarını iddia ediyorlar halbuki girebilirsin diye yeşil ışık yakanlar da onlardı. Erdoğan ve avanesi de Türkiye’nin kazandığını iddia ediyorlar ki harekat başlarken kamuoyuna söyledikleri neredeyse hiçbir somut şey gerçekleşmeyecek. Bizimkinin iddia ettiği mahiyette ve genişlikte bir güvenlik bölgesi de oluşmayacağı gibi artık rejim ve elbette Rusya’nın elinin güçlendiği bir durumla karşı karşıyayız. Amerika’dansa Rusya’nın sahada daha güçlü olmasını ehven görenlerin yakında ne kadar yanıldıklarına şahit olacağız.

Mermi atmadan Esed’in ordusu sahada yeni yerler kazanırken yakında Türkiye’nin artık Suriye’yi  tamamen terk etmesinin masaya geleceği günlere doğru ilerliyoruz. Henüz saha sıcak olduğu için yemeği bir soğuyunca yiyecekler.

İşin özeti, “girebilirsin” dediler girdi, “dur” dediler durdu, yakında da “çık” diyecekler çıkacak. En nihayetinde adamın kendi toprağı dedikten sonra zaten bunun yolu da açılmış oldu.

Erdoğan bir kez daha ne kadar pragmatist, kendi çıkarını düşünen, anında u dönüşü yapabilecek, karşısında güç gördüğü zaman tornistan yapan bir lider olduğunu gösterdi.

Şimdi son durumun iç kamuoyuna nasıl büyük bir başarı olarak pazarlandığına tanık olacağız.

Suriye’ymiş, YPG’miş aslında bunların hiçbirinin Erdoğan’ın zerre umurunda olmadığını söylemeye bile gerek yok. Suriye’ye  zaten sadece ve sadece iç siyaset hedefleri için girmişti. Gelen tepkinin büyüklüğünde ve direk Erdoğan ve ailesini ve kazanımlarını hedef alacak yere gitmeye başladığında da Suriye’den çıkıyor.

Rus uçağı düşürüldüğünde Rusya’nın birazını paylaştığı istihbaratla nasıl hizaya geldiğini biliyoruz. Uydu görüntüleri, Berat’ın Bilal’ın işleri derken bir anda Putin’in ayağına gidip özür dilediğini biliyoruz.

Şimdi Trump’ın bir tek açıktan bilmemnenin çocuğu demediği mektubunu sineye çekmek, ve buna bir tepki vermemiş olmak aslında tam Erdoğanlık bir şey. Çünkü ABD’nin kişisel olarak kendisine ve Türkiye’deki durumuna nasıl zara vereceğin gördüğü için büyük hakaretleri yutmayı çok önemsemiyor. Neticede dostluk-düşmanlık yok sadece çıkar var bunu biliyor. Trump’ın senin birçok işini halletmeye çalıştığım kısmı önemli. Buralar Trump’ı aşıyor Amerika’da. Bu sebeple ABD’de devam edecek davalar ile ilgili yine bir umut Trump’ın kapısına gidecek. Trump bunu çok iyi bildiği için öyle bir mektup yazabiliyor.

Şimdi Ankara’ya kadar ayağımıza gelip aman diyen bir Amerika olduğunu sıkça duyacağız.

Protokol teamülleri gereği Pence ile yan yana oturması bile masaya yenik başlamak iken bunun dün havuzda ABD’ye bir jest olarak yapıldığı vurgulanıyordu. Nasıl yani adamlar küfür ede ede gelip bir de geldiklerinde jestle mi karşılanıyorlar? Evet, aynen öyle…

Erdoğan’ın karizmayı bir kez daha dağıtıp epey alay konusu olmasına rağmen iç siyaset açısından hepsi olmasa bile önemli argümanlar elde ettiğini düşünüyorum.

Bir kere bütün dünyaya rağmen Suriye’ye giren bir lider var. Bu imaja epey yatırım yapacaklar.

YPG’yi yani PKK’yı yendiklerini söyleyip duracaklar.

Rusya’ya da ABD’ye de tezlerini kabul ettirdiklerini anlatacaklar.

Operasyonun zaten amaçlarına ulaştığı için bitirildiği ve en az zayiatla başarının kazanıldığını anlatacaklar.

Tepemiz atarsa yine gireriz, bütün dünya ne kadar kararlı olduğumuzu gördü, sabrımızı test etmesinleri grup toplantılarında duymaya devam edeceğiz.

Ancak bir de şu var.  Erdoğan bu süreçte ileri de bütün kazanımlarını yok edecek yaralarla da ayrıldı son savaşından.

Bir kere dünyada artık iyice yalnız ve tartışmasız bir nefret objesi. Bunu tamir etmek için yine verecek tavizler olacak ve Türkiye’nin hiç ihtiyacı olmadığı alımlar olacak.

Ekonomik olarak büyük yaptırımların önüne geçmiş olsa da artık Türkiye yabancı sermeyenin geleceği bir ülke değil . Volkswagen örneğinde olduğu gibi artık büyük yatırım görmek hayal. Çıkışlar da artacak. Yine geçen sefer bahsettiğimiz gibi ülkenin imajının büyük zarar görmesinden dolayı turizmde çok büyük sıkıntılar çıkacak.

İç siyasette yeni partilerin sesini kesebilmişti ama arzu ettiği kadar yoğunlukta bir muzaffer olarak dönemiyor. Yakın zaman sonra yeniden yeni parti işleri dillenmeye başlayacak ve bu sefer Erdoğan elindeki mahkemelerle sonuca gitmeyi deneyecek.

Mültecileri tuttuğu ve kendisine çizilen sınırları ihlal etmediği sürece Türkiye içinde ne yaparsa yapsın kimsenin karışmadığı bir lükse sahip Erdoğan İstanbul seçimleri sonrası bir daha aynı oy oranlarına ulaşmayacağını görünce panik yapmış ve Kürt nefreti üzerinden tekrar oyları konsolide edeceğini planlamıştı. Suriye operasyonu bu planın bir aşamasıydı. Planını uygulamaya devam edecek.

Ekonomik gidişat, ABD’nin ne kadar daha terbiye edeceği, yeni oluşumlar, ittifaklardaki denge ve Suriye’den çıkışın takvimine göre yeniden planlar yapılacak gibi görünüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin