AP Türkiye Raportörü’nden kayyım tepkisi: Sıra Ankara ve İstanbul’da mı?

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyım atanmasını eleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun söz konusu kararı eleştiren mesajını paylaşan Piri, “Sırada ne var? Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını görevden almak mı?” diye sordu.

Kati Piri’nin paylaştığı mesaj şöyle:

“İstanbul Belediye Başkanı, Diyarbakır, Mardin, Van’da Kürt belediye başkanlarının görevden alınmasını eleştirdi. Bence Türkiye’de demokratik olarak seçilmiş tüm belediye başkanları söylemeye cesaret edemese bile aynı şekilde düşünüyor.

Diyarbakir, Mardin ve Van Belediye Başkanları seçildikten beş ay sonra terörle ilişkileri var iddiasıyla yine görevden alınıyor. Halkların tercihine sıfır saygı. Sırada ne var? Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını görevden almak mı?”

İmamoğlu, “Diyarbakır, Van ve Mardin Belediye Başkanları’nın görevden alınmasının demokratik pratiklerle bir ilişkisi olduğunu iddia etmek imkânsız. 31 Mart seçimlerini kazanan üç belediye başkanının yerine kayyım atanmıştır. Halkın istediğini görmezden gelmek kabul edilemez” demişti.

Tekin: Sıranın İstanbul ve Ankara’ya geldiğini duyduk

Öte yandan CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, sosyal medyada konuşulan “Kayyım sırası İstanbul ve Ankara’ya geliyor” yorumlarını duyduklarını belirtti.

Türkiye Gündemi programında Müşerref Seçkin’e konuşan Tekin, “Ankara ve İstanbul için böyle bir hazırlığın olduğunu duyduk. Partimizin toplantısından sonra daha net bir şeyler söyleyebiliriz” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin