Belçika’nın Anwers şehrinde okul inşaatı çöktü; Ölü sayısı 5’e yükseldi

TR724 | ANWERS (ANTWERP)

Belçika’nın Anwers (Antwerp) şehrinde okul inşaatı çöktü. Nieuw Zuid bölgesinde yapımı devam eden inşaatta meydana gelen kazada göçük altında kalan 5 kişinin cesetlerine ulaşıldı. Göçük anınndan sonra etrafı korkunç bir toz bulutu kapladı. Çevredekiler yardıma koşmaya çalışsa da toz bulutu sebebiyle bu mümkün olmadı.

Göçük altından çıkarılanlardan üçünün İspanyol, diğerlerinin ise Ukraynalı ve Romen işçi olduğu açıklandı. Ölenlerin isimleri önce ailelerine haber verildikten sonra kamuoyu ile paylaşılacak.

Ülkede büyük üzüntüye yol açan faciada 8’inin durumu ağır olmak üzere 9 kişi de yarandı.

Okul inşaatının yıkılan kısmında çökme tehlikesi devam ettiğinden arama kurtarma çalışmaları cuma gününden beri sağlıklı yapılamadı.

Anvers (Antwerp) itfaiyesi ve kurtarma ekipleri arama işlemlerini köpeklerin yardımıyla sürdürdü. Duvar blokların kesilmesine bu sabah (pazar) yeniden başlandı. Bu kısımlardan drone yardımıyla kayıpları arama çalışmaları sonuç verdi. Kayıp işçilerin cesedine ulaşıldı. 2 işçinin cansız bedeni daha göçikten çıkarıldı. Böylece kazada ölenlerin sayısı 5’e ulaştı.

İNŞAAT FİRMASI: SEBEBİNİ BİLMİYORUZ

İnşaat şirketi Demoko yetkilisi yaptığı açıklamada kazaya neyin sebep olduğunu henüz bilemediklerini söyledi. Hatarını kaybedenlerin yakınları ile yaralılara her türlü desteği vereceklerini belirtti.

kral philip anwers göçük ziyareti
Kral Philip

KRAL OLAY YERİNDE

Belçika Kralı Philippe arama çalışmaları devam ederken Başbakan Alexander de Croo ile birlikte bölgeyi ziyaret etti. Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

BELEDİYE BAŞKANI: 1 EYLÜL’E YETİŞMEYECEK

Anwers (Antwerp) Belediye Başkanı Bart De Wever ise kaza sebebiyle büyük üzüntü yaşadılşarını vurguladı. Bart De Wever, içerisinde bir anaokulu ve spor salonu bulunan ilkokulun planlandığı gibi 1 Eylül’de yeni eğitim-öğretim yılına yetiştirilmesinin zorolduğunuifade etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin