Ankara’ya yürümek isteyen işçilere polis engeli; 10 gözaltı

Kocaeli’nde sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılarak ücretsiz izne gönderilen Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin Ankara’ya yapmak istedikleri yürüyüş polis tarafından engellendi. Valiliğin pandemi tedbirleri kararını gerekçe gösteren polis, yürüyüşe izin vermedi. Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube Sekreteri ve 9 işçi gözaltına alındı. İşçiler gözaltınalır protesto etmek için oturma eylemi başlattı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Bizim derdimiz polis arkadaşlarla değil. Biz işten atılan arkadaşlarımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. İşverenlere karşı bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Biz haklı olarak yürüyüşümüzü yapmak istiyoruz. Bizi sıkışık bir alanda topladılar. Pandemi kurallarını ihlal eden polistir biz değil.” diye konuştu.

VALİLİK 30 GÜN SÜRE İLE YASAKLADI

Bu arada, Kocaeli Valiliği il genelinde toplantı, gösteri ve yürüyüşleri 22 Kasım 2020 günü saat 00.00’dan, 21/12/2020 günü saat: 00.00’a kadar 30 gün süre ile 2911 sayılı Kanunun 17. Maddesi gereğince yasakladı. Yasağa gerekçe olarak da Covid-19 tedbirleri gösterildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin