Akşener salgına dikkat çekti: En az iki hafta karantina ilan edilsin

İ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlenirmelerde bulundu. Koronavirüs vakalarındaki artışa dikkat çeken Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek 14 günlük karantina çağrısı yaptı. Konuşmasına, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayarak başlayan Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre vaka sayılarında salgını yoğun yaşadığımız Nisan ayının bile üstüne çıktık. İlk günden beri yaptığımız bir öneri var. En az iki hafta karantina ilan edin, bu iş kontrolden çıkıyor diyoruz. Diyoruz da ancak kendimiz duyuyoruz. Buradan Sayın Erdoğan’a bir kez daha sesleniyorum; Gelin en az 14 günlük bir karantina uygulayın. Aşı umuduna kadar Türkiye rahatlasın. Ama bunu yaparken işletmeleri ve çalışanları ayakta tutacak tedbirleri almayı ihmal etmeyin. İşletmelere nakit desteği verin. Çalışanlara nakit desteği verin. Biz bu konuda ısrar ettikçe, beyefendilerin ilk tepkileri işin ekonomik boyutu oluyor. Oysa, Türkiye’nin parası var. Türkiye’nin gerekli desteği verecek gücü var.”

MİLLETİN ÖDEDİĞİ VERGİLER FAİZ LOBİSİNE GİDİYOR

“Gelin ‘faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur’ demekten vazgeçin. Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin başladığı Temmuz 2018’den bu yana Türkiye ekonomisinin, ekonomik göstergelerine göz atmak yeterli. Temmuz 2018’de vergi gelirinin yüzde 10’u faiz ödemelerine gidiyordu. Bu ile o zaman yüksek bir orandı ama bugün milletin binbir zorlukla ödediği vergilerin yüzde 20’si bir avuç faiz lobisine gidiyor. Yine Temmuz 2018’de devletin iç ve dış borç toplamı 1 trilyon liraydı. Bugün 1.9 trillyon liraya ulaştı. Son iki yılda yanlış borçlanma stratejisinin bütçemize maliyeti 135 milyar lira oldu. Yani sayın Erdoğan’ın partili Cumhurbaşkanlığı sistemi ve damat inadı bize 135 milyar liraya mal oldu.”

ÖĞRETMENLERİ MEVSİMLİK İŞÇİYE ÇEVİRDİNİZ

“Sağlıkta reform dedin, kamu hastanesi bırakmadın. Eğitimde reform dedin, öğretmenleri mevsimlik işçiye çevirdiniz. Bürokraside reform dedin, memurluğu ekabir partililere peşkeş çektiniz. Demokraside reform dedin, tek adam rejimini kurdunuz. Milletin derdi tencereyi kaynatmak, senin derdin sarayda sefa sürmek. Kendi koltuğunu kurtarmayı, bu millete reform diye pazarlamayı artık bırak Sayın Erdoğan.”

TÜRKİYENİN SORUNLARI YAPISALLAŞTI

“Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Atılacak adımlar belli. İş ve dış siyasetteki en küçük dalgalanmada piyasa daha fazla faiz talep edecektir. Bu iktidar sayesinde Türkiye’nin sorunları yapısallaştı. Yapısal tıkanıklık ancak yapısal müdahalelerle açılabilir. En büyük yapısal çözüm Partili Cumhurbaşkanlığı siteminden vazgeçmektir. Salgının yeniden arttığı bu günlerde gelir kaybına uğrayan küçük esnafımıza, mutlaka, karşılıksız ve doğrudan gelir transferi yapılmak zorunda.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin