Ankara’da artık tüm otopark ve billboardları belediye işletecek

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, kendi döneminden önceki ihalelerde usulsüzlükler yapıldığını söyledi. Belediyeye ait 9,5 milyar TL tutarındaki borcun alınan tasarruf önlemleriyle kısa sürede ödeneceğini belirten Yavaş, “Örneğin bundan sonra tüm otoparkları, bütün billboardları belediye işletecek. Reklam olarak kullanabileceğimiz tüm mecraları belediye işletecek.” dedi.

Mansur Yavaş, cuma akşamı düzenlenen iftar yemeğinde gazetecilerle bir araya geldi. BBC Türkçe’nin haberine göre Yavaş, belediyede yaptıkları değişimleri anlattı ve geçmişte yapılan usulsüzlükler olduğunu söyledi. ABB’de yapılan tüm ihaleler geçen haftadan bu yana belediyenin medya hesaplarından canlı yayımlanmaya başlamıştı.

Dün yayımlanan ve gazetecilere bir kopyası dağıtılan genelgeye göre, bundan sonra yapılacak ihalelerde açık ihale usulü esas alınacak, ihalelerin tamamı canlı yayımlanacak ve ihalelerin konusu, süresi, sözleşme bedeli ile yüklenicisinin unvan bilgileri belediyenin internet sitesinde kamuoyu ile paylaşılacak.

Tasarrufu rekabetle sağlayacak

Yavaş, genelgedeki bu karara uygun olarak yapılan ihalelerde, şeffaflık ve herkesin katılımıyla firmalar arasında rekabet sağlandığı için, alınan hizmetlerden nasıl tasarruf edildiğini bir örnekle açıkladı:

“Eskiden sadece davet usulüyle belli firmalar girerken artık herkesin katılımını sağladık. ANFA’nın ihalesi için bin 662 kişi başvurdu. Bundan önce yüzde 15 indirim yapan firmalar, bu kez katılımın çok olması nedeniyle aynı ihaleyi yüzde 60 indirim yapmak suretiyle aldı. Bu da ihalelerin şeffaf olması, katılımın ve rekabetin artırıldığı takdirde belediyenin aynı işi ne kadar ucuza yaptırdığının bir göstergesi oldu.”

Dün yayımlanan genelgeye göre, Yavaş’ın makam aracı dahil olmak üzere belediyedeki tüm araçlardan çakarlar kaldırılacak. Belediye şirketlerince kiralanan tüm hizmet araçlarının sözleşme süreleri tamamlanınca yeni kiralama işlemleri ‘tasarruf’ anlayışına göre yapılacak.

Belediye şirketlerine yönelik ‘usulsüzlük’ iddiaları 

Yavaş, belediyeye ait şirketlerin genel kurulunun henüz yapılamadığını çünkü genel kurul yapılması için gereken yeter sayıda imzanın, yönetim kurulu üyesi müdürlerden toplanamadığını söyledi.

Bu nedenle şirketlerde geçmiş dönemde yapılan harcamaları henüz göremediklerini anlattı. Harcamaları şirketlerin genel kurulları yapıldıktan sonra inceleyeceklerini belirten Yavaş, “Şirketlerle ilgili ilk meclis toplantısında en ateşli şekilde kavga çıkarmaya çalışan bir meclis üyemizin, bir yandan belediyeye ait bir şirkette danışman olduğu ve bir yandan bir başka belediye şirketinde de yolsuzluk yaptığı için 3 yıl 1 ay hapse mahkûm olduğu ortaya çıktı.” diye konuştu.

Yavaş belediye şirketi ANFA’nın eski genel müdürünün yaptığı bir ihaleyi dün savcılığa intikal ettirdiklerini de ifade etti: “ANFA’nın biz devralmadan önceki genel müdürü, seçimden önceki Mart ayının 25’inde birden bir reklam ihalesi açıyor. Halbuki ANFA sadece Ankara Belediyesi’ne iş yapar, dışarıya iş yapmaz. Dolayısıyla böyle bir reklama ihtiyacı yok. 25’inde internetten yayımlıyor, 26’sında teklif alıyor, 27-28’inde onaylanıyor.”

“29’unda başlayıp 40 gün sürmesi gereken bir iş olmasına rağmen hemen kabulü yapılıyor, 40 günlük reklam süreci tamamlanmış ve billboardlara girilmiş gibi kabul ediliyor. Kaldı ki anlaştıkları şirketin o tarihlerde reklam alma ve billboardları kullanma yetkisi yok. Seçimden önceki son Cuma günü 1,5 milyon lira o şirketin hesabına geçiyor.”

Bir yerden tam 100 bin top çıktı 

Yavaş, ayrıca belediyede şu ana dek ‘başka usulsüz harcamaların da tespit edildiğini’ söyledi: “Haber verdiler, Kazan’da dediler, oyuncaklar eşyalar var. 81 milyonluk, Sayın Gökçek görevden ayrılmadan evvel malzeme alınmış. Bunlar peyderpey belediyeye getirilmiş ama ne ambalajları var ortada, birçoğu da güneşin altında kaybolmuş gitmiş. Yani bu kadar yoğunlukta bir mal neden alınır? Peyderpey alınsa ve ödemeler ona göre yapılsa çok daha rahat olurdu.”

“Bir yerden 100 bin tane top çıktı. Bildiğimiz futbol ve basketbol topu, 100 bin. Yani on bin, on bin alınabilir ama… Dağıtacağız, çaresi yok. Bayram geliyor, bayramda dağıtırız.”

Gökçek’e tahsis edilen cip araçlar geri alındı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş yönetimlerden kalan 9,5 milyar TL borcu bulunduğu, belediye şirketlerinin toplam borcunun ise 1 milyar TL’ye yakın olduğu bilgisi paylaşıldı.

Yavaş, belediye bünyesinde yapılacak tasarruflarla bu borcun kısa sürede bitirilebileceğini söyledi: “Ben hiçbir yerde enkaz devraldık ya da çok borçluyuz diye şikâyet etmedim. Biliyorum ki dışarı giden gelirleri belediye kaynaklarına döndürdüğümüz zaman bu borcun birçoğu çok kısa zamanda ödenecek ve yatırım dahi yapılabilecek.

“Örneğin bundan sonra tüm otoparkları, bütün billboardları belediye işletecek. Reklam olarak kullanabileceğimiz tüm mecraları belediye işletecek. Hafriyat gelirleri de zaten belediyeye aktarılmıştı. Bunlar gibi tasarruf yaptığımız zaman önemli ölçüde rahatlayacağımızı düşünüyorum.”

Dün yayımlanan genelgeye göre belediyeye ait araçlarda da kesintiye gidiliyor. Genelgede, ‘birim amirleri ve şirket yetkilileri tarafından kullanılan kiralık hizmet araçlarının sözleşmelerinin tamamlanmasına müteakip, yeni kiralama işlemlerinde mevzuata ve tasarruf anlayışına uygun olarak hareket edileceği’ belirtiliyor.

Hiçbir belediye şirketi kendi kendine araç kiralamayacak 

Yavaş, ‘bundan sonra hiçbir belediye şirketi kendi kendine araç kiralaması yapamayacak’ diyor: “Belediyedeki makam araçlarını en az sayıya indiriyoruz. EGO 70 küsur aracı 36’ya indirdi. Makam aracı değil iş makinası kiralaması yapılacak. Yani sekreterlerin altında araba var… Personele anlamsız bir şekilde araçlar tahsis edilmiş.”

“Belediyemizde 3-4 tane cip var. Bunların 3 tanesi zamanında Sayın Gökçek’e tahsis edilmiş. Bir tanesi zırhlı, iki tanesi normal cip ama her birinin yaklaşık değerleri 800 bin-1 milyon arasında. Bunları talep ettik, iade edin dedik. Zırhlı olan cip ve iki şoförü kendisinde kaldı, diğer iki cip ise personelleri ile birlikte belediyeye geri geldi. O cipleri de en kısa zamanda satacağız çünkü belediyenin cipe falan ihtiyacı yok.”

İstanbul’dan sonra sıra Ankara’da!

Yavaş ayrıca, “Kulağınıza geliyordur, ‘önce İstanbul’u halledelim, altı ay sonra Ankara’yı da halledeceğiz’ sözleri Ankara’nın her yerinde yayılıyor ve resmi ağızlardan da yayılıyor” diyerek sözlerini sürdürdü:

“Ben ortadayım, her şeyi açık bir insanım. 3 kez aday oldum, benimle ilgili bir husus varsa şimdiye kadar yüz bin defa çıkartmanız gerekirdi ama sonradan sonraya birtakım oyunlarla Ankara halkının iradesini yok sayıp o iradeyi ortadan kaldırmanın hem Türk demokrasisine hem ekonomisine de zararı olacaktır ve ülkemizde telafisi imkânsız zararlar doğacaktır.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin