Erdoğan’a “Padişah” yetkisi: İstediği kişiyi askerlikten muaf tutacak

AKP’li milletvekillerince TBMM Başkanlığı’na sunulan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeleri içeren Askeralma Kanunu Teklifi, dün Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi.

Farklı tartışmaları beraberinde getiren yasa teklifinde dikkat çekici bir madde var. 45’inci maddenin 2’nci fıkrasına göre, Cumhurbaşkanınca gerekli görülen sahalarda özel görevlendirilen gönüllüler askerlikten muaf olabilecek.

Teklifin TBMM Genel Kurulu’nda da kabul edilip yasalaşmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, istediği kişileri bu kapsama dahil edebilecek.

Erdoğan’ın oğulları askerlik yapmadığı için eleştiriliyor. Erdoğan’ın büyük oğlu Burak Erdoğan’ın çürük raporu alarak askerlikten muaf tutulduğu biliniyor. Küçük oğlu Bilal Erdoğan ise 28 günlük askerliğini ‘bedelli’ olarak tamamladı.

CHP İzmir Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Mehmet Ali Çelebi, söz konusu maddeyi, sosyal medyada gündeme getirerek bazı sorular yöneltti. Düzenleme için “İhtiyaç değil keyfiyet maddesi!” diyen Çelebi, “Hangi sahalar? Hangi gönüllüler? Barışta ne yapacaklar?” diye sordu.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin