Ankara YHT Garı’na yolcu ister gelsin ister gelmesin yandaş müteahhitlere milyonlarca dolar akacak

Yap-İşlet-Devret (YİP) yöntemiyle yaptırılan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın sözleşmesine mücbir sebep maddesi konmadığı için pandemi nedeniyle boş kalan gar için hazineden yandaş müteahhitlere 138 milyon dolar daha ödenecek.

2037 YILINA KADAR GARANTİ

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nı, yap-işlet-devret yönetimiyle yapan Cengiz-Limak-Kolin ortaklığına devletin verdiği yolcu garantisi tartışılmaya devam ediliyor. Ankara YHT Garı’nı, yap-işlet-devret (YİD) yönetimiyle Limak-Kolin-Cengiz ortaklığı yaptı. TCDD Genel Müdürlüğü ile üçlü ortaklık arasında bir YİD uygulama sözleşmesi imzalandı. 2 Ekim 2013 tarihli bu sözleşme, 21 yıl 7 ay süreliydi. Bu sürenin 19 yıl 7 ayı işletme için verildi. Devlet, bu işletme süresinin de 14 yılı için üçlü ortağa garanti verdi. Ayrıca TCDD, yolcu başına da 1.5 dolar artı KDV üzerinden yandaş müteahhitlere her yıl ödeme yapacak.

Gar yapım sözleşmesine mücbir sebep maddesi konmadığı için pandemi nedeniyle boş kalan gar için hazineden Cengiz-Limak-Kolin ortaklığına 138 milyon dolar daha ödenecek.

GELEN YOLCU İÇİN NEDEN HAZİNE’DEN PARA ÖDENİYOR?

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz şunları söyledi: “Bütün Türkiye nüfusunun, hatta daha fazlasının YHT Garı’na geleceği gibi bir hesap yapılmış. Gelse de Hazine’den yine para çıkacak. 2030 yılına kadar gelen yolcu 92 milyonu geçerse, her bir fazla yolcu için de 0.5 dolar daha verilecek. 2017 ve 2018’de 2’şer milyon, 2019 ve 2020 için 5’er milyon yolcu garantisi verildi. Toplam 14 milyon yolcu gelmedi ama 21 milyon dolar ödendi. Gelen yolcu için de Hazine’den para ödenmesi, soygunun yeni modelidir.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin