AKP’li Melih Bulu’nun atanmasına tepki: Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum atandı

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne AKP milletvekili adayı Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanması sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

2002 yılında AKP’nin Sarıyer İlçesi kurucularından olan Bulu, 2009 yerel seçimleri öncesinde yine AKP’den Ataşehir Belediye Başkanı aday adayı oldu.

İstanbul milletvekilliğine de Ataşehir belediye başkanlığına da aday gösterilmeyen Bulu, geçmişte AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği de yapmış, Ekonomiden Sorumlu AKP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı’na kadar yükselmişti.

Birçok Boğaziçili öğrenci, karara tepki gösterdi. Boğaziçi Dayanışması tarafından gösterilen tepkide şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle okulumuza Melih Bulu’nun kayyum olarak atandığını öğrendik. Boğaziçi öğrencileri olarak demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz. Melih Bulu bizim rektörümüz değildir!”

Boğaziçi öğrencileriyle dayanışma gösteren ODTÜ’lü öğrenciler de atamaya tepki gösterdi. ODTÜ Savunulmalıdır hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Boğaziçi Üniversitesi’ne daha önce AKP’den milletvekili adayı olan Mehmet Bulu isimli kişi kayyum rektör olarak atandı. Üniversiteler bu ülkenin toplum refahı ve yarınları için bilim üretir, siz iktidarda kalın diye değil. “

1 YORUM

  1. Bu ülkede üniversiteler kapatıldı, öğrencileri ortada bırakıldı. Özel okullar kapatıldı, ödenmiş öğretim paralarına çöküldü, öğretmenleri hapse atıldı. Lisans ve lisansüstü eğitimde insanlara sınavlarını gecip mezun olduğu bölümün, alanın diplomasını vermediler. Hocaları, öğrencileri kanunsuz olarak attılar. Gık denmedi, şimdi boş mangala üfle küller havalansın, gören de koşarken toz kaldıran küheylan zannetsin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin