Ankara Emniyeti’nde özel ekiple işkence iddiası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Hizmet Hareketi’ne yönelik başlatılan cadı avında gözaltına alınan kişilere itirafçı olması için işkence yapıldığı iddia edildi.

Avukat Ömer Turanlı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘yeniden yapılanma’ iddiasıyla başlattığı operasyonda gözaltına alınan 300 kişiden bazılarına Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde işkence edildiği yönünde bilgiler geldiğini duyurdu. Turanlı, işkence yapan polisler arasında HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na kötü muamelede bulunan polisin de yer aldığını ifade etti.

Avukat Ömer Turanlı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hizmet Hareketi’ne yönelik yeniden yapılanma iddiasıyla 300 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Turanlı, gözaltına alınan kişilerinin itirafçı olmaya zorlandıklarına işaret ederek, “itirafçı olmayı kabul etmeyenlere de darp cebir uygulamak, çırılçıplak soyup soğuk suyla ıslatıp şişeye oturtmaya çalışmak, makata jop sokmaya çalışmak gibi en aşağılık yöntemlerle işkence edildiği bilgisi gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Avukat Ömer Turanlı, ağır işkence altında itirafçı olmaya zorlanan O.C.nin ismini verdiği 300 kişiye çeşitli illerde operasyon yapıldığını kaydetti.

Turanlı’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen fetö/pdy nin yeniden yapılanması hususundaki soruşturma kapsamında öncelikle o.c isimli şahsın ağır baskı ve işkence altında itirafçı olup yaklaşık 300 kişiye yakın isim vermesi üzerine soruşturma genişletilmiş ve itirafçı beyanında adı geçen bir çok kişiye çeşitli illerde operasyonlar yapılmıştır. Bu kapsamda onlarca kişi ülkenin değişik kentlerinde göz altına alınarak Ankara TEM de toplanmıştır.

‘EV HANIMLARI, ASKER EŞLERİ, POLİS AKADEMİSİ ÖĞRENCİLERİ VAR ARALARINDA’

Bu kişiler arasında eşi müebbet yemiş ev hanımı asker eşlerinden kapatılan polis akademisi öğrencilerine kadar çok geniş bir yelpazede her yaş ve meslek grubundan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler şuan Ankara TEM de göz altında olup öncelikle CMK da ve ilgili yönetmeliklerin hiçbirinde yeri olmayan mülakat adı altında müdafi olmaksızın baskı ve sindirmeye maruz bırakılarak itirafçı olmaya zorlanmakta bunu kabul etmeyenlere de darp cebir uygulamak, çırılçıplak soyup soğuk suyla ıslatıp şişeye oturtmaya çalışmak, makata jop sokmaya çalışmak gibi en aşağılık yöntemlerle işkence edildiği bilgisi gelmektedir. Bütün bu muamelerler şuan Ankara’ nın göbeğinde başkentte 2022 yılında C.B sarayına yalnızca 10 km mesafede icra edilmektedir. Daha da önemlisi bu işgenceci ekip daha önce de adı işgenceye karışmış kirli polislerden oluşmaktadır. Örneğin milletvekili sn. Ömer Faruk Gergerlioğlu’na kötü muamelede bulunan polis memurları olduğu söylenmekte.”

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu eşi ve çocukları önünde darp eden polis Abdülkadir Türkyılmaz’ın emniyette cemaat üyelerine ağır işkence yaptığı ortaya çıkmıştı.

Turan, “TEM de icra edilen bu aşağılık fiillerin de baş aktörleri bilinmekte. İşkence bir insanlık suçu olup zamanaşımına tabi değildir. Bu aşağılık suçları icra eden kamu görevlilerinin ifşa edilmesi, bu şekilde kamuoyu oluşturulması ve devam eden yargısal süreçte de bu fiiller ve failler hakkında gerekli şikayetlerin yapılıp titizlikle takip edilmesi işkenceyi durdurmak ve en azından bu fillere bulaşmayı düşünecek kamu görevlileri üzerinde baskı oluşturmak açısından hayati önemdedir. İşkence yapanlar yarına kalır ama yanına kalmaz. Hukuk hesap sorar” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Bu aralar Sedef Kavaş ve Sezen Aksu konularıyla ilgileniyoruz toplum olarak. Işkencelere ve yasaların paspas edilmesiyle ilgili konulara ayıracak vaktimiz yok (!)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin