Ankara Barosu’ndan KHK tepkisi: “Hiçe sayılan savunma hakkı avukatın değil, halkın hakkı”

Ankara Barosu, 29 Ekim’de yayımlanan 675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile avukatların savunma hakkının ihlal edildiği uyarısında bulundu. Baronun açıklamasında “Bu son KHK’larla yapılmak istenen şey, halkın kutsal ‘savunma hakkı’nın belini kırmaktır. Çünkü, hiçe sayılan savunma hakkı avukatın değil, tüm vatandaşların yani halkındır.” denildi.

Yapılanın cezaevlerini hukuka kapatmak anlamına geldiği vurgulanan açıklamada,”Çünkü avukatın giremediği cezaevine hukukun da giremeyeceği aşikardır. Avukatsız ve savunmasız bir yargılamanın asla ve asla adil bir yargılama olmayacağını, suçtan bağımsız olarak herkesin ama herkesin savunma hakkının kutsal olduğunu belirttik.” denildi.

Açıklamada, sıfat ve konumu ne olursa olsun darbe teşebbüsüne bulaşanların, hukuk devleti kuralları içinde ve adil bir yargılama sonunda en ağır cezalara çarptırılması gerektiğini belirtildi.

Olağanüstü halin (OHAL), hukuk devletlerinde istisnai ve geçici bir yönetim usulü olduğuna vurgu yapılan açıklamada, son yayımlanan KHK’lar ile savunma hakkının ihlal edildiği vurgulandı.

 

Baronun açıklama metni için tıklayın.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin