Angela Merkel’den ‘sürgün’ resim öğretmenine özel teşekkür

Ankara’daki evinin kapısına “F” işareti konulduğu için Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan Ümmü Körkü, 8 Mart’ta Angela Merkel’e özel bir tablo gönderdi. Resimlerinde Türkiye’deki hak ihlallerini anlatan Körkü ve ailesi, Alman basınına da haber oldu.

İki yıl önce Ankara’daki evinin kapısına “F” işareti konulduğu için Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan resim öğretmeni Ümmü Körkü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Almanya Başbakanı Angela Merkel’e bir mektup gönderdi.

Bold Medya’dan Sevinç Özarslan’ın haberine göre, mektubunda neden Almanya’ya sığınmak zorunda kaldığını yazan Körkü, resimleriyle de Türkiye’de yaşanan hak ihlallerini anlattı. Herkese kucak açan bir başbakan olarak Merkel’in portresini de çizen Körkü, çalışmasında ve mektubunda Almanya’nın demokrasi, insan hakları, eşitlik ve sosyal adalet konusundaki hassasiyetlerini vurguladı.

Kendisine gönderilen her mektuba cevap veren Angela Merkel, Ümmü Körkü’ye de 15 Mart tarihli bir mektup yazdı. Almanya Başbakanlığı antetli teşekkür mektubunu Merkel’in izniyle kaleme aldığını belirten Sebastian Bebel, Körkü ailesine sevgi, saygı ve bağlılıkları için teşekkür etti. Çizimini beğendiğini ifade etti.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin