Ancelotti yarım kalan hikayeyi tamamlayabilecek mi?

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Real Madrid, teknik patronu Zinedine Zidane’ın istifasından sonra hızlıca yeni hocayı açıkladı. Tahminler geçtiğimiz sezon Inter’i şampiyon yapan fakat kulüple ekonomik anlamda uyuşmazlık yaşayan Antonio Conte’nin Madrid’e taşınacağı yönündeydi. İsim tutmasa da, Madrid ekibinin yeni hocasının milliyeti Conte’yle aynı. Yeni hoca Carlo Ancelotti oldu. İtalyan hoca tıpkı Zidane gibi ikinci kez göreve geliyor. İlk döneminde La Liga şampiyonluğunu görememişti.

REAL’E İKİNCİ GELİŞLER…

Real Madrid tarihinin en başarılı teknik direktörü Miguel Munoz’dur. İlginçtir ilk dönemi sadece birkaç ay süren Munoz, ikinci döneminde koltukta tam 14 yıl kaldı. Bu süre içinde 9 La Liga şampiyonluğu ve iki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası (şimdinin Şampiyonlar Ligi) kazandı.

Munoz, Ocak 1974’te ayrılınca yerine Luis Molowny geldi. Vasatı aşamayınca sezon sonu bileti kesilen Molowny’nin tek başarısı Kral Kupası olmuştu. Eylül 1977’de ikinci kez göreve gelen Molowny iki yıla iki lig şampiyonluğunu sığdırmayı başardı. Tıpkı selefi Munoz gibi ikinci gelişi muhteşem oldu. Real Madrid’in ‘joker’ teknik adamı olan Molowny, daha sonra da zaman zaman takımın başına getirildi. Nisan-Haziran 1982 döneminde, sezon ortası kovulan Boskov’un yerine emanetçi olarak geldi. Kısa süreli görevinde Kral Kupası’nı kazanmasını bildi. Dördüncü kez Nisan 1985 ve Haziran 1986 arasında görev yapan Luis Molowny, birer kez lig ve Kral Kupası kazandı, müzeye iki de UEFA Kupası ekledi.

Real Madrd’in efsane futbolcusu Alfredo Di Stefano da iki kez saha kenarında görev yaptı. Futbolculuk kariyerinde adını kulüp tarihine altın harflerle yazdıran Di Stefano’nun iki dönemlik teknik adamlık dönemi oldukça sönük geçti. Uzanabildiği tek kupa Kral Kupası oldu. İlk döneminde gol rekoru kırarak La Liga şampiyonluğunu yaşayan John Toshack’ın ikinci gelişi hüsran olmuştu. José Antonio Camacho ise iki döneminde de kupasız kalan teknik adam olarak kulüp tarihinde yerini aldı. İtalyan teknik adam Fabio Capello, iki dönem görev yaptı. Her gelişinde sadece bir yıl dayanabildi. Geldiği yıl takımı La Liga şampiyonu yapıp, görevinden ayrıldı.

ZİDANE’IN YAPAMADIĞI

Carlo Ancelotti’nin ilk Real Madrid dönemi Haziran 2013’te başladı. İki yıl görevde kalan İtalyan hocanın lig şampiyonluğu rüyasına önce Atletico Madrid, ardından Barcelona engel oldu. Kral Kupası, İspanya sınırları içinde kazandığı ilk ve tek kupa oldu. Uluslararası arenada ise birer kez Şampiyonlar Ligi, UEFA Süper Kupa ve FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nı kulübün müzesine taşıdı. Ancelotti faslına ilerleyen paragraflarda devam edeceğim. Biraz Zidane’dan bahsedelim.

Ocak 2016’da başlayan Zidane’ın özellikle Şampiyonlar Ligi’nde gösterdiği performans onu öne çıkarmıştı. Üç yıl üst üste kupayı kazanıp, yakın tarihin en başarılı teknik adamları arasına adını yazdırdı. 2,5 yıllık ilk döneminde bir kez de La Liga şampiyonluğu gördü. Haziran 2018’de görevini bırakırken yerel ve uluslararası bazda kulübün müzesine 11 kupa taşımıştı. İkinci Zidane dönemi mart 2019’da başladı ve iki yıl sürdü. Kulüpten yeterince destek görmediğini söyleyip giderken, geriye bir La Liga şampiyonluğu ve İspanya Süper Kupası kaldı.

GÖREV BELLİ: AVRUPA

Carlo Ancelotti’nin ikinci dönemi resmen başladı. 2018’den sonra Avrupa arenasında yokları oynayan Real Madrid’i yeniden ait olduğu yere çıkarmak, Ancelotti’den en büyük beklenti. Real Madrid için La Liga şampiyonluğu, Şampiyonlar Ligi’nin yanında ikinci planda kalıyor. Teknik adamlık kariyerine 1995’te Reggina ile başlayan Ancelotti, Parma durağına da uğrayıp 1999’da Juventus’a geçti. İtalyan futbolunun lokomotif kulübünde iki yıl görevde kalırken, tek başarısı bugün çoktan tarih olan UEFA Intertoto Kupası olmuştu.

Juve sonrası Milan’ın başına geçtiğinde takvim yaprakları 2001 yılını gösteriyordu. Tam 8 yıl Milano ekibini çalıştırdı. Görevde kalma istikrarını şampiyonlukla süslemede başarısız oldu. Sadece bir kez Serie A şampiyonluğu yaşadı. En büyük başarısı iki kez Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak oldu. Milan sonrası valizini toplayıp yurt dışına çıktı. İlk adresi Chelsea oldu. İngiliz ekibiyle Premier Lig şampiyonluğunu yaşayıp, geçtiği Paris Saint-Germain’i (PSG) de Ligue 1 şampiyonluğuna taşıdı. PSG sonrası iki yıl süren Real Madrid döneminde lig şampiyonluğunu göremedi. Ardından geldiği Bayern Münih’le artık sıradanlaşan bir Bundesliga şampiyonluğu yaşadı. İkinci yılının sonunu görmeden kovuldu. Bayern sonrası görev yaptığı Napoli ve Everton günlerini kupasız tamamladı.

ANCELOTTİ DE İSTEKLİ

Teknik adam olarak son kupasını kaldırmasının üzerinden 4 yıl geçti. İkinci Real Madrid serüveninde beklentiler oldukça yüksek. Milan, Chelsea, PSG ve Bayern Münih’le yaşadığı lig şampiyonluğu başarılarını Real Madrid’le de sürdürmek isteyecek. Real’in kadrosunun son yıllarda yaşadığı güç kaybı en büyük handikap. Transferde nokta atışı yapması gerekiyor. Zira, başkent ekibinin son dönem transferleri hep karavana çıktı. Ligde en büyük şansı en güçlü rakibi Barcelona’nın da kriz içinde olması. Avrupa arenasında ise çok ama çok güçlü rakipleri var. İlk döneminin hikayesi eksik kalmıştı. Bakalım ikinci döneminin hikayesi nasıl bitecek?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin