Anayasa Mahkemesi gazetecilerle ilgili kritik kararını bugün veriyor

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bugün dört önemli dosyayı ele alacak. Mahkeme, tutuklu yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay ile Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay’la ilgili bireysel başvuruları karara bağlayacak. Verilecek karar birçok gazeteciye emsal niteliğinde olacak.

Anayasa Mahkemesi, Mehmet Altan’ın “gözaltı ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, tutukluluğa ilişkin kararların bağımsız ve tarafsız olmayan sulh ceza hâkimliklerince verilmesi, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması ve tutukluluğa itiraz incelemesinin duruşmasız olarak yapılması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının; gazetecilik faaliyeti ve ifade özgürlüğü kapsamındaki eylemlerin tutuklamaya konu edilmesi nedeniyle ifade ve basın özgürlüklerinin; gözaltı ve tutukluluk süreçlerindeki bazı uygulamalar nedeniyle kötü muamele yasağının ihlal edildiği” yönündeki başvurusunu karara bağlayacak.

AYM, aynı gün Zaman eski yazarı Şahin Alpay’ın “kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama nedenleri bulunmadığı hâlde matbu gerekçelerle tutuklanması ve tutukluluğa itirazın yeterli gerekçe açıklanmadan reddedilmesi nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, kötü muamele, yasağının, gazetecilik faaliyeti ve ifade özgürlüğü kapsamındaki eylemlerin tutuklamaya konu edilmesi nedeniyle ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği” yönündeki başvurusunu da değerlendirecek.

Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay’in ise “tutuklama tedbirinin hukuki olmaması ve soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği” yönündeki başvurusu AYM gündeminde.

Tutuklu AYM üyesi

Anayasa Mahkemesi, ayrıca 4 Ağustos 2016’da bizzat ihraç ettiği tutuklu üyesi Alparslan Altan’ın şikâyetini de görüşecek. Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğini öne süren Altan, hukuka aykırı bir şekilde meslekten çıkarma kararı verilmesi nedeniyle adil yargılanma ve özel hayata saygı haklarının ihlal edildiğini savundu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin