28 Şubat Davası pazarlık konusuna mı döndü? Mahkeme, davayı sanıklar ‘daha iyi savunma yapsın’ diye bir ay erteledi!

En son savcının 60 sanık hakkında müebbet hapis istediği 28 Şubat Davası’nda savunmalar için son tarihi 8-9-10 Ocak 2018 gösterilmişti. Geçtiğimiz 3 gün boyunca suvunmaların ardından mahkeme sanıklar için ek süre verdi. Dava sanıkların esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için 12-16 Şubat 2018’e ertelendi. Kararın ulusalcılar ile Erdoğan ve AKP cephesinde bir pazarlığa dönüştüğü iddia ediliyor.

En son Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 14 Temmuz Günü , “15 Temmuz’un bilgisi bir gün önce Erdoğan’ın Başdanışmanlarına haber verildi.” açıklamaları büyük dikkat çekmişti. Perinçek daha önce de Erdoğan’a seslenenerek, 28 Şubat’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik yapıldığı itiraf etmiş. Bu duruma göre 28 Şubat davalarında karar verilmesini talep etmişti.

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın yargılandığı dava, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir’in de aralarında bulunduğu sanıklara esas hakkındaki savunmalarını yapmaları için süre verilerek, 12-16 Şubat’ta görülmek üzere ertelendi.

Savcının esas hakkındaki görüşü

Cumhuriyet savcısı Mehmet Hanifi Yıldırım, esas hakkındaki görüşünde, Karadayı ve Bir’in de aralarında bulunduğu 60 kişinin suç tarihinde yürürlükte bulunan ve sanıkların lehine olan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 147. maddesi uyarınca, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye, devirmeye iştirak” suçlarından “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırılmalarını isterken, 39 sanık hakkında beraat talebinde bulunmuştu.

Yıldırım, yargılama sırasında hayatını kaybeden dört sanık hakkındaki kamu davasının ise düşürülmesini talep etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin