Anayasa Mahkemesi dosya üzerinden yapılan tutukluluk incelemelerini adil yargılama ihlali saydı

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, 15 Temmuz’dan sonra  tutuklanan ve meslekten çıkarılan eski Anayasa Mahkemesi Başkanvekili ve üyesi Erdal Tercan’ın bireysel başvurusunu karara bağladı.

Eski üye Tercan’ın başvurusunu bugünkü gündem toplantısında ele alan AYM, başvurunun tutukluluğa itiraz bölümüyle ilgili oy çokluğu ile ihlal kararı verdi, diğer şikayetleri ise kabul edilemez buldu. Mahkemenin tutuklulukla ilgili verdiği karar ise cezaevindeki binlerce kişiyi ilgilendiriyor. AYM, dörde karşı on iki oyla tutukluluk incelemelerinin duruşmalı yapılmasına hükmetti. AYM, Tercan’ın aylık rutin tutukluluk incelemesinin dosya üzerinden yapılmasını adil yargılanma hakkının ihlali saydı.

Tercan, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuruda; kendisi hakkında uygulanan yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmadığını belirtmişti. Tercan kendisi hakkındaki tutuklamanın doğal hakim, bağımsız ve tarafsız hakim ilkelerine aykırı olan sulh ceza hakimliklerince karar verilmesi nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, hukuka aykırı bir şekilde meslekten çıkarma kararı verilmesi nedeniyle adil yargılanma ve özel hayata saygı haklarının ihlal edildiği ifade etmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında fezleke hazırlanan Tercan’ın yargılanması, Yargıtay 9. Ceza Dairesinde yapılacak.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin