Amerikan Kongresi’nde 181 yıl sonra bir ilk: Başörtülü kongre üyesi yemin etti

Amerika Birleşik Devletleri tarihinde ilk başörtülü Konrge Üyesi olarak seçilen Ilhan Omar,  Kur’an-ı Kerim’e el basarak yemin etti. ABD Kongresi 181 yıl sonra başörtü takılmasına izin verdi.

Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi iki Müslüman milletvekilinin Kongre’ye girdiği gün çeşitliliği içeren ve kadınların dini açıdan başörtüsü takmasına izin veren kanunu kabul etti.

181 yıllık Kongre tarihinde ilk defa başörtü takılmasına ilişkin bir kanun maddesi kabul edildi.

ABD KONGRESİ’NDE 181 YIL SONRA BİR İLK

Minnesota’dan Kongre’ye seçilen Somali asıllı Ilhan Omar, Temsilciler Meclisi’nde yapacağı konuşmalarda bile başörtüsü takabilecek.

Mevcut kanunlara göre Kongre binasının içinde başörtülü takılabiliyordu, ancak Temsilciler Meclisin’de yapılan çalışmalara başörtüsü takılmasına izin verilmiyordu.

Yeni kanunun kabul edilmesinden sonra Ilhan Omar, Kongre’de ibadetlerini yerine getirebilecek.

Kongre’deki yemin töreninden sonra Omar ve ailesi Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

MÜSLÜMAN MİLLETVEKİLLERİ KUR’AN-I KERİM ÜZERİNE YEMİN ETTİ
Ilhan Omar seçildikten sonra başörtüsü takmanın kendi seçimi olduğunu ve bu yasağı kaldırmak için çalışacağını ifade etmişti.

Kenya’da 4 yıl mülteci kamplarında yaşayan Omar, ABD’ye 12 yaşında gelmiş, ara seçimlerde Minnesota eyaletinden milletvekili olarak seçilmişti.

Omar aynı zamanda Filistin asıllı Rashida Tlaib ile birlikte Amerikan Kongresi’ne seçilen ilk Müslüman kadın milletvekili ünvanını da aldı. Her iki Müslüman milletvekili Thomas Jefferson’a ait Kur’an-ı Kerim üzerine yemin etti.

RASHİDA TLAİB: FİLİSTİNLİ GÖÇMEN AİLESİNİN KIZIYIM

BBC’nin haberine göre, Rashida Tlaib, Filistin doğumlu annesinin diktiği Filistinlilere özgü yöresel “thobe” adı verilen elbiseyi giydi.

Tlaib’in annesi 20 yaşındayken ABD’ye yerleşmişti. Büyükannesi hâlâ Batı Şeria’da yaşayan Tlaib, görevine başladıktan sonra bir delegasyonla birlikte bölgeye gitmeyi umduğunu söyledi.

Yemin etikten sonra attığı tweette de, “Bu gerçekten oldu. Ben bir ABD Kongre üyesiyim. Filistinli göçmenlerin kızı olan, [geçmişte] İngilizce konuşamayan, güneybatı Detroit’ten gelen bir kız için hiç fena değil” yazdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin