Amerikalı Müslüman liderler, Erdoğan’ın ‘Ümmeti Birleştirme’ davetini reddediyor

Amerikan Müslüman toplumunun önde gelen iki ismi Dalia Mougahed ve Omar Suleiman, tweet mesajları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Eylül 2019 tarihinde New York’ta yapacağı duyurulan ve ‘Ümmeti Birleştiriyor’ başlığı taşıyan daveti reddettiklerini açıkladı.

Postere göre, AKP hükümetine yakınlığı ile bilinen Türk-Amerikan Yönetim Komitesi (TASC) ve Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Erdoğan’ın davetini organize ediyor. Davetin yapılacağının duyurulduğu tarih aynı zamanda Erdoğan’ın her eylül ayında BM’nin Genel Kurul toplantılarına geldiği dönem olarak dikkat çekiyor.

Ahval’den İlhan Tanır’ın haberine göre, The Institute for Social Policy and Understanding (ISPU) kurumunda araştırma bölümü direktörü olan Dalia Mougahed, cuma günü attığı tweet mesajında kendisinin ve bir başka davetli olarak gösterilen Omar Suleiman’ın davete ret cevabı verdiklerini ve posterin düzeltilmesi için de talepte bulunduklarını hatırlattı. Mougahed, listede davetli gösterilen diğer isimler ile ilgili olarak da bu kişilerin ‘Ümmeti Birleştiriyoruz’ programına gerçekten gidip gitmeyeceklerini bilmediğinin altını çizdi.

Postere göre programa davet edilen diğer Amerikalı Müslüman liderler Siraj Wahhaj, Yasir Qadhi, Abdullah Hakim Quick ve Oussame Jamal.

Erdoğan’ın programında Mougahed gibi ‘davetli konuşmacı’ olarak gösterilen bir başka Amerikalı Müslüman lider Omar Suleiman da bir tweet mesajı yazarak, programın bizzat ismini vermeden Erdoğan’ın davetini bir ay önce reddettiğini vurguladı: “Benim ismimin de ‘davetli konuşmacı’ olarak geçtiği bir posterin etrafta dolaştığını gördüm. Bu daveti bir ay önce reddettim ve bu posterle ilgili artık tweet almak istemiyorum. Allah tamamına erdirsin :)”

Suleiman’ın Facebook hesabının 1.3 milyon kişi tarafından ‘beğenildiği’ ve 300 binlik bir takipçisinin de Twitter hesabında olduğu görülüyor. Suleiman aynı zamanda Yaqeen Institute For Islamic Research kurumunun da başkanı.

George Washington Üniversitesi’nde siber tehditler ve aşırılık üzerine odaklanan iç güvenlik programını kuran ve yöneten uzman Lorenzo Vidino, mayıs ayında Ahval’e verdiği bir mülakatta Müslüman Kardeşler hareketinin ABD yapılanmasındaki farklı kurumlardaki figürlerin çoğunun AKP’nin artan ilgisi ve maddi desteğinden memnun görünürken, kendisinin görüştüğü diğer birçok Müslüman Kardeşler üyelerinin ise son yıllarda Erdoğan’ın insan hakları karnesindeki kötüleşmeden dolayı bu yakınlaşmadan ciddi rahatsızlıklar duyduğunu bildiğini anlatmıştı.

TASC’in anaysayfasında bulunan linkten Erdoğan’ın konuşacağı davetin linkine basıldığında, sayfanın bulunamadığı dikkatleri çekiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin