Almanya’da maskeli saldırıyı cemaate yıkma kumpası

Almanya’nın Bretten kentideki cami derneği yönetim kurulu üyesi Savaş Çelik kimliği belirsiz kişilerin bıçaklı saldırısına uğradı. Olayla ilgili Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın saldırının faili yakalanmadan Hizmet Hareketi’ni hedef göstererek açıklama yapması dikkat çekti.

Almanya’daki Türk camilerinin çatı örgütü, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) de yaptığı açıklamada, saldırıyı düzenleyenlerin kendisini “Gülenciyiz” diye tanıttığını ileri sürdü.

HİZMET HAREKETİ DERNEĞİ LBE: HADİSEYİ KINIYORUZ

Almanya’daki Hizmet Hareketi derneği LBE’den yapılan açıklamada ise bu ithamlar şiddetle reddedildi. ”Hizmet hareketi gönüllüleri şiddete karşıdır” denilen açıklamada Bretten’deki bıçaklama hadisesi kınandı.

Açıklama şöyle:

“Almanya’nın Bretten şehrinde DİTİB’le ilişkili olduğunu beyan eden Savaş Çelik isimli kişi, saldırıya uğradığını iddia etmiş ve olayla ilgili Hizmet Hareketi’ne yönelik itham edici açıklamalarda bulunmuştur.

Hizmet Hareketi mensupları yıllardır devam eden; baskı, işkence, kıyım politikaları ve sosyal ölüme zorlama uygulamalarına rağmen hiç bir zaman şiddete tevessül etmemişlerdir. Olay medyaya yansıdığı kadarıyla soyut beyanlar üzerine kurulu ithamlardan ibarettir.

POLİSİN SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR

Sözkonusu olay ve iddialarla ilgili Alman polisinin soruşturması devam etmektedir. İddia sahipleri varsa ellerindeki tüm somut delilleri soruşturma makamlarına acilen iletmelidir.

Soruşturma bitene kadar herhangi bir kurum veya şahısla ilgili bir ithamda bulunmak, ne hukuki ne de ahlaki bir davranış olacaktır.

Bu vesileyle yaralandığı iddia edilen Savaş Çelik‘e acil şifalar diler; yaşandığı iddia edilen saldırının fail ya da faillerinin her kim olursa olsun acilen bulunması ve hukuk önünde hesap vermelerini temenni ederiz.”

SALDIRIYA UĞRAYAN ÇELİK’TEN HİZMET’İ HEDEF GÖSTEREN CÜMLELER

Çarşamba akşamı saldırıya uğrayan Çelik, sadırı sonrasında göğsünden, kolundan ve bacağından yaralandığı söyledi. Hürriyet’e konuşan üç çocuk babası Çelik, Hizmet Hareketi’ni hedef alan şu açıklamayı yaptı:

“23.00 sıralarında evimin yakınındaki sigara otomatından sigara almaya gittim. Otomata 20-30 metre kala arabaların arasından çıktığını sandığım maskeli iki kişi arkadan bana yaklaştı. Biri bıçağı boğazıma dayadı, diğeri de silah çekti. Bana ‘Sesini çıkarma, sana birkaç şey söyleyeceğim. Sesini çıkarırsan boğazını keserim’ dedi. Tehditle beni yakınlardaki köprünün altına götürdüler.

Köprünün altından geçtikten sonra araçların girmediği yaya yolu var, tramvay yoluna paralel bir yol. Orada bana ‘Abilerimizi, ablalarımızı rahat bırakın’ dediler. Ben de ‘Abileriniz ablalarınız kim’ diye sordum. Bana küfür ettiler. Sonra ‘Gülen cemaatinin abileri, ablaları. Ablalarımız bizim kırmızı çizgimiz. Eşlerinize de söyleyin, ablalarımızla uğraşmasınlar. Yoksa eşlerinizin uygunsuz fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşırız.” dedi.

1 YORUM

  1. Alttanda vur nedemek. Boyle salak bir saldirimi olur. Simitcilerin adamlari belliki ditip ciye kıyamamislar. Bicagi tutan salakda adamin gitmis tam omzuna vurmus ilk darbeyi. Silahli da oradan bicaklamami olur salak altanda vur inandirici olsun demeye getirmis. Olay budur. besbelli duzmece. Ama amacina hizmet edermi eder. Artik bu haberin bir karsi tezide olmayacak turk tv lerinde. Yanliz ihmal ettikeri bisey var babam(80 yasinda koyu akp li f dusmani) dediki oglum bu bicaklama isi pek aklima yatmadi sen nediyorsun. Bende baba aynen oyle aklini ve vicdanini dinle babacigim yaparmi hic onlar boyle sey. hemde bunca badirede yapmamisken …..

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin