Almanya Savunma Bakanı: ‘Savaşan Kürtler’in korunması gerekiyor

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, IŞİD’den sonra da ülkesinin Kürtler’e desteğini sürdüreceğini söyledi. Suriye’de oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusunda da Leyen, ‘savaşan Kürtlerin’ korunması gerektiğini vurguladı.

Münih Güvenlik Konferansı’na katılan Ursula von der Leyen, burada Rûdaw’a açıklamalar yaptı.

Peşmerge Güçleri’nin IŞİD’le savaşta gösterdiği başarıya dikkat çeken Leyen, şu ifadeleri kullandı:

“IŞİD’le savaşta Kürt arkadaşlarımızın yeri önemli”

“Kürt arkadaşlarımız, Peşmergeler IŞİD’le savaşta önemli bir yere sahip. Cephede ön safta savaştılar. Çok kahramanlardı. Çok bedel verdiler. Bunun için onları destekledik. Mevcut durumda da onları destekleyeceğiz. Ülkenin istikrarı ve yeniden yapılandırılması için de onları destekleyeceğiz.”

Ursula von der Leyen, “Almanya, Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasını nasıl değerlendiriyor?” sorusuna da şöyle cevap verdi:

“NATO, AP, Kürtler gibi müttefiklerimiz var”

“Bu ilginç bir soru, buna bağlı açık şekilde sorulması gereken birçok soru var. Ancak açık ve net tavrımız şu ki; bizim için savaşan Kürtlerin korunması gerekiyor.

Oldukça güvensiz bir dünyada yaşıyoruz. Bu yüzden de sırtımızı bir yerlere dayayamıyoruz. Bu doğru. Ancak bununla birlikte bazı müttefiklerimiz var Kürtler gibi mesela. NATO ve AP gibi. Küçük çaplı ya da büyük çaplı her halukârda birlikte olmamız ve bugün yapılması gerekenleri yerine getirmemiz gerekiyor.”

40 devlet başkanı, 100 bakan bekleniyor

“Güvenlik Politikasının Davos’u” olarak adlandırılan Münih Güvenlik Konferansı, 1963’ten bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Bu yıl Bayerischer Hof Oteli’nde yapılacak konferansa davetli 500 kişilik katılımcı listesinde, 40 devlet başkanı ve başbakanla birlikte 100 bakan yer alıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin