Almanya, Erdoğan’ı özgürlük tişörtüyle protesto eden gazeteciyi sınır dışı edecek

Almanya’nın Berlin şehrinde Başbakanı Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı basın toplantısında ‘Gazetecilere özgürlük’ yazılı tişört giydiği için gözaltına alınan Gazeteci Adil Yiğit hakkında sınır dışı kararı verildi.

‘BU MU ALMAN DEMOKRASİSİ?’

Adil Yiğit kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu ülkede yasal olarak yaklaşık 40 yıldır yaşıyorum. Türk pasaportunu alınca sorunlar başladı. Türk olmak gerçekten zor… İlticacıyken yaşamadığın sorunu, şimdi yaşıyorsun. Erdoğan benimle ilgili sert sözler söylemişken, yandaş medya beni hedef göstermişken, beni Türkiye’ye sürmek istiyorlar. Bu mu Alman demokrasisi?” diye konuştu.

Almanya’dan yayın yapan Avrupa Postası adlı internet sitesinin Yayın Koordinatörü 60 yaşındaki Gazeteci Adil Yiğit, Türkiye’deki siyasi baskılar nedeniyle gençlik döneminde Fransa’ya iltica etti. Ardından Almanya’ya gelerek Fransa’daki ilticası nedeniyle oturma izni aldı.

TÜRK PASAPORTU BAŞINA BELA OLDU

Gazeteci Adil Yiğit, 2014 yılında iltica pasaportunu iade edip Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu’nu yeniden aldı. 2014 yıldan sonra Türkiye’ye gidip gelmeye başlayan Gazeteci Yiğit, bu durumundan haberdar olan Alman Yabancılar Dairesi, “Sen Türk pasaportunu geri aldığına göre, artık iltican düşmüştür” diyerek sınır dışı kararı verdi.

“22 OCAK 2019’A KADAR TERK ET”

Kararda, “Almanya’dan Türk vatandaşı olarak oturma izninizi uzatma veya yenisini alma talebiniz reddedilmiştir. Lütfen 22.01.2019’a kadar ülkeyi terk edin” ifadeleri yer aldı. Yiğit’e ülkeyi terk etmemesi halinde, zorla sınır dışı edileceği de bildirildi. Avrupa Postası isimli internet sitesinin sahibi Adil Yiğit ise şimdi olayı mahkemeye taşımaya hazırlanıyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin