Alman yargıç, Türkiye ve ABD’nin müdahalesi yüzünden uluslararası mahkemeden ayrıldı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) hâkimlerinden Christoph Flügge, ‘ABD ve Türkiye’nin mahkemeye yaptığı baskı gerekçesiyle’ istifa ettiğini açıkladı.

Hollanda’nın Lahey kentnde bulunan mahkeme, savaş suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, soykırım suçları ve saldırı suçlarına bakıyor.

Lahey Hakimi Flügge, istifa kararına yol açan etkenler arasında Ankara’nın Birleşmiş Milletler himayesindeki mahkemelere dışarıdan müdahale etmesi ile Beyaz Saray’ın yargıçlara yönelik tehditlerini saydı.

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde de yargıçlık yapan Flügge, sonrasında Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması’nda görev almıştı.

TÜRKİYE, UCM HAKİMİ AYDIN SAFA’YI TUTKLADI

Euronews’in İngiliz The Guardian gazetesine dayandırdığı habere göre, Alman hakim, çalışma arkadaşı Ceza Hakimi Aydın Sefa Akay’ın görevine Türkiye’nin müdahalesi sonucunda son verildiğini ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin de buna göz yumduğunu belirtti.

Hâkim Akay, Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu iddiasıyla Türkiye’de tutuklanmış ve ‘terör örgütü üyeliği’nden 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

‘CEZA MAHKEMELERİNİN BAĞIMSIZLIĞI ZEDELENDİ’

Türkiye’ye tanınan bu imtiyazın bundan sonraki müdahalelere örnek olacağını ifade eden Hakim Flügge, artık uluslararası ceza mahkemelerinin bağımsızlığının zedelendiğini söyledi.

Flügge ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton tarafından Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) yönelik sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bolton, Afganistan’da savaş suçu işlendiği iddiasıyla Amerikalı askerler aleyhine soruşturma açılırsa, UCM hakimlerine ve savcılarına yaptırım uygulayacakları tehdidinde bulunmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin