Almanya’da Diyanet imamlarına cezaevinde çalışma yasağı

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaleti, Ankara’dan gönderilen ve DİTİB’e bağlı imamların cezaevlerinde hizmet vermesini yasakladı. Eyalet Adalet Bakanlığı, ilgili sözleşmenin feshedildiğini açıkladı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Aşağı Saksonya eyaletinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan maaş alan ve Türkiye’den gönderilen imamların cezaevlerinde çalışmasına artık izin verilmeyeceği açıklandı.

Eyalet Adalet Bakanlığı, Salı günü yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DİTİB) ile tutuklu ve mahkumlara dini hizmet verilmesi konusundaki anlaşmanın feshedildiğini duyurdu.

“İMAMLARIN BAĞIMSIZ OLMASI GEREKİR”

Eyalet Adalet Başkanı Barbara Havliza, DİTİB’in “yabancı devletlerin etkisinden kurtularak, bağımsız, Almanya’da yerleşmiş bir dini cemaat” olmayı başaramadığını ifade etti. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Bakan Havliza, cezaevi gibi hassas bir alanda “sarsılmamış güven” ortamı bulunmasının şart olduğunu belirterek, imamların “üçüncü ülkelerin etkisinden bağımsız” olması gerektiğinin altını çizdi.

MAAŞINI TÜRKİYE’DEN ALMAYAN İMAMLAR ÇALIŞACAK

Açıklamada, DİTİB camilerinde görevli olmalarına rağmen, Türkiye’den gönderilmeyen ve maaşları Türkiye tarafından ödenmeyen; cezaevlerinde yarı zamanlı veya gönüllü olarak hizmet veren imamların, sözleşmenin feshinden etkilenmediği belirtildi.

Eyaletteki cezaevlerinde görevli 19 imamın üçünün Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Almanya’ya gönderilen imam olduğu belirtildi. 12 imamın ise gönüllü olarak hizmet verdiği kaydedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin