Alman gazeteci: Ankara, gazeteme ‘ahlaksız bir teklifte’ bulundu

Alman Tagesspiegel gazetesinin muhabiri Thomas Seibert,

Basın kartının süresi uzatılmadığı için Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan Tagesspiegel muhabiri Thomas Seibert, Ankara’nın gazetesine “Seibert’ten başka bir gazeteci gönderin” şeklinde “ahlaksız bir teklifte bulunduğunu” savundu.

DW Türkçe’nin haberine göre, Tagesspiegel gazetesinin Türkiye muhabiri Thomas Seibert, gazetesine yazdığı yazıda Ankara’yı suçladı. Seibert Tagesspiegel’de yayınlanan ve Türkiye’de muhabirlik yaptığı yıllarda tanık olduğu süreci anlatan yazısında, Ankara’nın gazetesi Tagesspiegel’e “Thomas Seibert’ten başka bir gazeteci gönderin” şeklinde “ahlaksız bir teklifte bulunduğunu” yazdı.

“Durumumuzun ‘ibretlik’ olması için çalışıldı”

Alman muhabir durumlarının diğer gazeteciler için “ibretlik” olmasına çalışıldığını belirterek, “Tam tersine, Türk hükümeti Alman gazete ve televizyonları kontrol etme hedefine ulaşamayacak” dedi.

Türkiye’de basın kartlarının süresi uzatılmayan ZDF televizyonun İstanbul bürosu şefi Jörg Brase ile Tagesspiegel gazetesinin Türkiye muhabiri Thomas Seibert dün Türkiye’den ayrılmıştı.

Bu arada Alman gazetecilerin basın kartlarının süresinin uzatılmamasına Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) ve Alman Gazeteciler Birliği’nden (dju) de tepki geldi. Basın örgütleri, Alman hükümetine konuya ilişkin daha somut adımlar atma çağrısında bulundu.

http://tr724.wpengine.com/turkiyede-ulusal-basin-bitirildi-sira-uluslararasi-medyada-alman-gazeteciler-mecburen-gitti/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin