Aliyev: Dağlık Karabağ’a özel statüyü müzakere etmeyiz

Fransa ve ABD’den diplomatların yarın Moskova’da yapacağı görüşmeler öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu vurguladı.

DW’nin aktardığı haberde, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Rusya’dan, Türkiye’nin rolü dahil olmak üzere, ateşkes anlaşmasındaki belirsizlikleri açıklığa kavuşturmasını istedi. Çarşamba günü Fransız ve ABD’li diplomatların Moskova’da görüşmelerde bulunacaklarını belirten Le Drian, “Göçmenler, ateşkesin hudutları, Türkiye’nin varlığı, savaşçıların geri dönüşü ve Dağlık Karabağ’ın statüsüyle ilgili müzakereler gibi konulardaki belirsizlikleri gidermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Minsk Grubu’nun Rusya dışındaki diğer eş başkanları ABD ve Fransa’nın Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da oynadığı role eleştirel baktığı biliniyor. Alman haber ajansı dpa’ya konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, anlaşmayla ilgili Rusya ile açıklığa kavuşturulması gereken pekçok nokta olduğunu belirterek “buna Türklerin rolünün de dahil olduğunu” söyledi.

Aliyev: Karabağ Azerbaycan toprağıdır

Çarşamba günü Moskova’da yapılacak görüşmeler öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den de net mesajlar geldi. Aliyev Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu, bu nedenle bölgeye özel bir statü tanınmasının müzakere konusu yapılamayacağını vurguladı.

Ermeni milislerle çatışmalar sırasında ele geçirilen Dağlık Karabağ’ın ikinci büyük kenti Şuşa’yı ziyaret eden Aliyev, Dağlık Karabağ’daki Ermeni nüfusun da yeni koşullar altında yaşayacağını belirtti.

Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de patlak veren ve altı hafta süren çatışmalar, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 10 Kasım’da imzalanan anlaşmayla son bulmuştu. Ateşkesin izlenmesi için yaklaşık 2 bin askerlik Rus barış gücünün bölgeye gönderilmesini öngören anlaşmada Dağlık Karabağ’ın statüsü konusu yer almamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin