Alin Ozinian’dan Şirin Payzın’a tepki: Ne gerek var, cemaate çakmak hâlâ daha kârlı

Uzun yıllar tartışma programları sunduğu CNN Türk’ten ayrıldıktan sonra 17/25 Aralık ve Gezi olaylarının ardından Kürt siyasetçilerin ve cemaate yakın isimlerin ekrana çıkarılmaması için kendilerine ‘ekrana çıkartılmayacakların isim listesi’ verildiğini açıklayan gazeteci Şirin Payzın’ın 104 emekli amiralin Montrö Bildirisi’nden sonra AKP rejiminin talimatıyla gözaltına alınmasını cemaat ile ilişkilendirilmesine gazeteci ve araştırmacı Alin Özinian tepki gösterdi.

104 emekli amiralin imza attığı Montrö ve sarıklı amiral Bildirisi’nin ardından AKP ve MHP’nin yargıya verdiği talimat sonrasında gözaltına alınması sonra gazeteci Şirin Payzın Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ‘‘Cemaat is back .. ya da belki hiç gitmemişlerdi zaten …’’  ifadelerini kullandı.


‘Cemaat geri döndü’ ifadesi kullanarak emekli amirallerin gözaltına alınmasını cemaate bağlayan Şirin Payzın’a sosyal medyadan tepki yağdı.

”CEMAATE ÇAKMAK HÂLÂ KÂRLI”

Payzın’ın paylaşımını alıntılayan gazeteci ve araştırmacı Alin Ozinian, AKP rejimin çoluk çocuk demeden cemaatle bağı olan olmayan insanlara zulmettiğini, şeytanlaştırılan insanların ölümüne varan muameleye maruz kaldığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

‘‘Cemaat bu halkın belirli bir kesimi. Ona ölü ruh muamelesi yapmak konuyu hem anlamadığınızı, hem “çözümüne” niyetli olmadığınızın belirtisi. “Din/ideoloji/hizmet/iktidar/rant” vs vs için yan yana gelen Türk-sünni insanlara “aramıza sızan uzaylı” muamelesi çok tuhaf… Birileri böyle rahat sızıyorsa sisteme, giriyorsa/çıkıyorsa, darbe üstüne darbe planı yapıyorsa, bu denli kontrolsuz bir mekanizmanın adı devlet değildir artık, devlet yok demektir. Ha ama bunları düşünmeye ne gerek var – cemaat’a çakmak hala karlı diye düşünülüyorsa o başka.

Cemaatle bağı olan/olmayan insanların, çoluk çocuk dememeden “FETÖ ile mücadele” altında zulüme, şeytanlaştırmaya hatta ölüme varan muamelelere maruz kaldığı dönemde bu tweetin atılmış olması ise vicdan meselesi. Herkes siyasetten anlayacak diye bir kural yok, vicdan önemli ama.’’

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin