Alaattin Çakıcı 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, üç yıl önce silahlı saldırıya uğrayan yeğeniyle ilgili davada, “tasarlayarak öldürmeye azmettirmeye teşebbüs” suçundan 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 15 Eylül’deki karar duruşmasında tutuksuz yargılanan Alaattin Çakıcı’nın SEGBİS sistemi ile ifadesinin alınması için Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat yazıldı. Ancak Çakıcı’nın Bodrum Devlet Hastanesi’nden alınan sağlık raporunu gerekçe göstererek ifade vermeye gitmediği öğrenildi.

Tutuklu sanıklar Feramuz Çalışkan, Yavuzhan Çelik, Ahmet Hakkı Bilici ve Yılmaz Kayadibi ile bazı tutuksuz sanıklar ise duruşmaya katıldı.

DİĞER SUÇLAMALARDAN BERAAT ETTİ

Mahkeme, Çakıcı’nın sağlık raporunun ‘yargılamayı uzatmaya yönelik olduğunu’ belirterek reddetti. Son savunmalardan sonra kararını açıklayan mahkeme, Alaattin Çakıcı’ya yeğeni Adem Çakıcı’yı “tasarlayarak öldürmeye azmettirmeye teşebbüs” suçundan 17 yıl hapis cezası verdi. Çakıcı, dosyadaki silahla tehdit suçuna azmettirme, yaralama suçuna azmettirme, silahla yağma suçuna azmettirme gibi çok sayıda suçlamadan ise beraat etti.

Davada suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün yöneticisi olmakla suçlanan Yavuzhan Çelik, Adem Çakıcı’yı tasarlayarak öldürmeye azmettirme suçundan 14 yıl 2 ay, C.Ş.’yi silahla yaralamaya azmettirme suçundan 7 yıl 6 ay, Y.A.’yı silahla hürriyetinden yoksun kılma suçundan 5 yıl, Y.A.’yı birden fazla kişi ile silahla yağma suçundan 10 yıl 10 ay, suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütü yönetmek suçundan 5 yıl olmak üzere toplamda 42 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2017’de İstanbul’da silahlı saldırıya uğrayan ve yaralı kurtulan Adem Çakıcı ise yargılandığı tüm suçlardan beraat etti.

ÇAKICI’NIN AVUKATI: İSTİNAFA TAŞIYACAĞIZ

Kararla ilgili olarak Alaattin Çakıcı’nın resmi Twitter hesabından avukatı Gökhan Kılıç imzasıyla bir açıklama yayınlandı. Açıklamada Çakıcı’nın raporlu olduğu ve pandemi koşulları nedeniyle ifade veremediği savunularak, kararın ‘aleyhine tek delil olmadan’ verildiği savunuldu. Kılıç ayrıca kararı istinafa taşıyacaklarını belirtti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin