AKP’ye yakınlığıyla bilinen Denk Parti lideri ’yasak ilişki’ sebebiyle istifa etti

BASRİ DOĞAN | LAHEY, TR724

Hollanda’da 2014 yılında İşçi Partisi (PvdA) partisinden istifa edip DENK Parti’yi kuran Tunahan Kuzu şimdi de kendi kurduğu partiden istifa etti. 

DENK parti lideri Tunahan Kuzu iki hafta önce Twitter üzerinden siyaseti ‘ailevi sebeplerden dolayı’ bıraktığını açıkladı. Kuzu, seçim sürecinde çok yoğun bir kampanya yürüttüğünü ancak gelecek seçimler için kendinde böyle bir enerji bulamadığı için bırakmanın doğru olacağını düşündüğünü söyledi.

Fakat Hollanda basınına göre, Tunahan Kuzu’nun istifa gerekçesi kendi twitter sayfasından bahsettiği gibi değil. HP/De Tijd Dergisi, Kuzu’nun istifa sebebinin stajyer kadın çalışanı ile ilgili yasak ilişkisi olduğunu yazdı.

Derginin haberine göre, stajyer kadın, Meclis Başkanı Kadja Arib’e giderek Kuzu’yu şikayet etti. Arib durumu polise bildirmek istedi ancak kadın olayın daha da büyümesini istemediği için buna yanaşmadı. Aynı Partiden milletvekili olan Selçuk Öztürk’ün de haberdar olmasından sonra ise ilişki bir şekilde medyaya yansıdı.

DENK Parti, 150 sandalyenin bulunduğu Hollanda Temsilciler Meclisi’nde 3 milletvekili ile temsil ediliyor. Denk Partisi, Hollanda’da, Erdoğan’a ve AKP’ye yakınlığı ile biliniyor.

TUNAHAN KUZU KİMDİR?

Türk asıllı Hollandalı siyasetçi Tunahan Kuzu, 2012’de İşçi Partisi milletvekili olarak, Hollanda Parlamentosu’na seçildi. 13 kasım 2014’te, aynı partiden milletvekili olan Selçuk Öztürk ile birlikte, partisinin entegrasyon politikasına güvenoyu vermediği için, İşçi Partisi’inden ihraç edildi. Bunun üzerine kendi partilerine kurmaya karar veren Kuzu ve Öztürk, 9 Şubat 2015’te DENK partisini kurdu. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin