AKP’nin yerel seçim gerilim stratejisi: Atatürk statlarını yıkıp bahçe yapacak

Seçim stratejilerini kutuplaştırma ve gerilim üzerine kuran AKP, yerel seçimler öncesinde yeni bir projesini daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sol ve laik kesimlerden tepki çekeceği bilindiği halde Millet Bahçesi projesi kapsamında yıkılacak olan stadyumların çoğunun Atatürk ismini taşıdığı ortaya çıktı.

Meclis Komisyonu’nda görüşmelerinde konuşan TOKİ Başkanvekili Sami Er, “18 ilde 22 Millet Bahçesi yapıyoruz. Bunlar, eski statların yerine olacak” dedi. Bakan isim listesi açıkladı. Yerine Millet Bahçesi yapılacak olan statların isimlerinin Atatürk olması dikkat çekti.

İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nın ve Ankara’daki Atatürk Kültür Merkezi arazisinin millet bahçesine dönüştürüleceğinin açıklanmasının ardından, adında Atatürk olan 7 stadyum da millet bahçesine çevriliyor.

TOKİ Başkanvekili Sami Er, Meclis KİT Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, “Millet bahçesi projesi kapsamında 18 ilde 22 millet bahçesi yapıyoruz. Bu bahçeler eski stadyumların yerine yapılacak” dedi.

Millet bahçelerinin; Batman, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Malatya, Mersin, Samsun, Sivas, Trabzon (2) Sakarya ve Diyarbakır’da olacağı açıklandı.

YEDİ ATATÜRK STADYUMU

Millet bahçesine çevrilecek statların 7’si “Atatürk” adını taşıyor. Böylelikle Bursa Atatürk, Eskişehir Atatürk, Diyarbakır Atatürk, Giresun Atatürk, Hatay Atatürk, Konya Atatürk ve Sakarya Atatürk Statları millet bahçesine dönüşecek ve Atatürk’ün adı da silinmiş olacak. 18 ilde yapılacak millet bahçelerinin 16’sı da eski statların yerine konulacak.

YIKILIP YERİNE MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK

Stadyumdan millet bahçesine dönüştürülmesi öngörülen stadyumlar şöyle:

Bursa Atatürk Stadı

Diyarbakır Atatürk Stadı

Eskişehir Atatürk Stadı

Konya Atatürk Stadı

Giresun Atatürk Stadı

Hatay Antakya Atatürk Stadı

Sakarya Atatürk Stadı

Samsun 19 Mayıs Stadı

Malatya İnönü Stadı

Mersin Tevfik Sırrı Gür Stadı

Sivas 4 Eylül Stadı

Trabzon Akçaabat Fatih Stadı

Trabzon Avni Aker Stadı

Adana 5 Ocak Stadyumu

Batman 16 Mayıs Stadı

Gaziantep Kamil Ocak Stadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin