AKP-MHP’de al gülüm ver gülüm: Bahçeli memleketi Osmaniye ve Adana’yı aldı

Cumhur İttifakı adıyla 15 Temmuz’dan bu yana AKP ve Tayyip Erdoğan’a koşulsuz destek veren Devlet Bahçeli istediklerini alıyor. AKP’nin ‘cumhur ittifakı’ ortağı MHP’ye yerel seçimlerde 30 büyükşehirden altısını, 2014’te kazanılan 60’tan fazla ilçeyi vermeyi planladığı öne sürüldü. MHP, Ankara ve İstanbul’da AKP’ye karşı aday çıkartmayacağını duyurmuştu.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, AKP’ye Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum ve Denizli’nin bırakılması planlanıyor.

MHP’nin payına ise Osmaniye, Adana, Mersin, Manisa, Aydın ve Muğla’nın düşmesi bekleniyor.

Bu kentlerin sayılarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından karar alınması halinde artıp azalabileceği belirtildi.

Habere göre MHP, 2014’te kazandığı ilçelerde yine aday çıkaracak. AKP buralarda aday göstermeyecek. MHP, bu ‘jest‘e karşılık kentin diğer ilçelerinde aday çıkarmayacak. Formül, büyükşehir adayı AKP’ye bırakılan iller için de aynı şekilde uygulanacak.

AKP’nin Ankara ve İstanbul’da iki ya da üç ilçeyi MHP’ye bırakabileceği ifade edildi.

Öte yandan belediye meclis üyeliklerinde ve diğer 51 kentte ittifak yapılmayacak.

Diğer kentlerde il için aday çıkarılırken ilçelerde işbirliğine gidilecek. Bu da 2014 yerel seçim sonuçlarına göre belli olacak. İki partinin kazandığı ilçeler paylaştırılacak.

Bu bağlamda AKP’nin 60 ilçesini MHP’ye vereceği kaydedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin