AKP’nin en büyük keşfi: Mutant kadın!

YORUM | BÜLENT KORUCU

Maliye ve Hazine’den sorumlu Bakan Berat Albayrak’ın ‘yeni keşifler arefesindeyiz’ açıklamasını okuyan herkes tam siper yapıp kendini emniyete almaya çalışıyor. Bugüne kadarki keşifleri düşünülünce haklı bir tedirginlik.

Film şeridi gibi gözümüzün önünden geçen ve bu seferki acaba hangisine benzeyecek kaygısına yol açan AKP buluşlarının bir kaçını şöyle özetleyebiliriz.

Bence en yıkıcı icatları mutasyona uğramış kadın tipolojisi. Normal kadın duygusal zekası yüksek ve empati yönü gelişmiş bir varlıktır. Annelik tecrübesi yaşamak, öteki ile özdeşlik kurabilme yeteneğine katkı sağlıyor. AKP, hayatın bu en doğal gerçeğini altüst etti. ‘AKP’li kadın’ vicdansızlığın ve hedefe giden her yolu mübah görmenin Nirvana’sına ulaştı. Uzun bir liste yapabiliriz ama sadece son örneği konuşsak bile hepsini anlatmış oluruz. AKP’li vekil Özlem Zengin’den söz ediyorum. 

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

AKP Grup Başkanvekili olarak ‘İnfaz yasa tasarısı’ görüşülürken sarfettiği sözler yoğun bir tepkiyle karşılandı. İnsanlar günlerdir ‘cezaevi cenaze evi olmasın’ kampanyası yaparken, çocuklu kadınların, yaşlıların, fikir suçlularının, şiddete bulaşmamışların ve bir güvenlik tedbiri olan tutukluların tahliye edilmesini istiyor. Bankaya para yatıran terör örgütü üyeliği ile suçlanacak ve hiçbir düzenlemeden yararlanamayacak ama bankayı silahla soyan ideolojik bağlantısı yoksa indirim alacak. Twit atan yatacak rüşvet alan çıkacak. Daha geçen hafta sokak ortasında uzun namlulu silahla çatışan çeteler tutuksuz yargılanmak üzere bırakılırken twit atan gazeteciler tutuklandı. Çelişki bu kadar ayan beyan ortadayken Özlem Zengin, şark kurnazlığı ve demagoji yaparak gerçekleri ters yüz etti. Kermes yapan kadınları, özel okulda öğretmenlik yapanları, gazetecileri ve AKP’nin en dişli rakibi olan HDP’li siyasetçileri kasten adam öldürenlerle aynı kefeye koydu. Böylece arka kapıdan salıverdikleri suçluları sümenaltı etmeye çalıştı. 

Vicdan ve anne birbirine en çok yakıştığını düşündüğüm iki kelime. Özlem Zengin bir anne ama vicdanlı değil ve bu insan doğasına aykırı. Tek örnek olsa anlamak kolay ama AKP bu kadın türünden seri üretim gerçekleştirdi. Hâlâ o çatının altında durup insani bir refleks gösteren kadın var mı? Ben bilmiyorum.

AKP, insanlar gibi kavramlar ve değerlerin de içini boşaltıp dönüştürüyor. Bunlardan biri de dayanışma ve yardımlaşma. İhtiyacı olan mahcubiyet duymadan ve mihnet altında kalmadan alabilsin diye sadaka taşını icat etmiş bir toplumduk. Peygamberimiz “Bir elin verdiğini öbür el bilmeyecek” diye ölçüyü koymuş. Gelgör ki sosyal medya yardım şovlarından geçilmiyor. 65 yaş üstüne dağıtılan maskelerin konulduğu poşetleri gördünüz mü? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yazısı, imzası, forsu ve altında kocaman ‘hediyedir’ ibaresi. Her poşet bir liraya mal olsa ve yüz bin kişiye dağıtılsa 100 bin tl (eski hesapla 100 milyar) çöpe atılmış demektir. En küçük iyiliği şova dönüştüren, muhatabın başına kakan uygulama tepeden aşağıya aynı şekilde iniyor. Devlet yardımını   hatta emekli maaşını verirken yatalak yaşlı teyzenin fotoğrafını çekip paylaşan nobranların örneği saraydaki şahıs. Bir imam bakkaldaki borçlu defterini alıp yakmış. Ne güzel değil mi? Ama bunu yaparken bir gazeteciyi götürüp haber yaptırmış. Nerede peygamber sözü nerede bunlar…

Proje ve keşif sözlerini duyunca aklıma hemen Binali Yıldırım geliyor. Anadolu Ajansı’nın canlı yayınında ‘hoşunuza gitmeyen proje var mı?’ Sorusunu gülerek ‘15 Temmuz’ diye cevaplamıştı. O proje yüzünden binlerce insan kanunlarda yazmayan suçlamalarla cezaevinde. Bunlardan önemli bir kısmı kadın ve Özlem Zengin gibi kadınların umurunda bile değiller. 

Bu arada damat Albayrak’ın yeni keşiften şimdilik bir vergi türünü kastetmediğini düşünüp rahatlayabiliriz. “Cari açığa darbe vuracak, enerjide dışa bağımlılığı sonlandıracak keşifler’miş bekledikleri. Her seçim döneminde bulunup sonra gözden kaybolan doğalgaz ve petrol rezervlerini bir kez daha keşfedecekler galiba. 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin